Hayıt tohumu östorojen açısından zengindir. Bu da gebe kalma ihtimalini yükselttiği anlamına geliyor. Hayıt tohumu ne işe yarar diğer faydaları neler ve nasıl kullanılır bakalım.

Hayıt tozu kapsülü olarak da piyasada satılmaktadır. Ancak evde kendiniz de hayıt tohumu ve bal karışımı yapabilirsiniz.

Bir kasenin içine 3 tatlı kaşığı hayıt tohumu, 2 yemek kaşığı bal ekleyip karıştırın. İçine 1 adet limon sıkabilirsiniz. Bu karışıma metal kaşık değdirmemeniz önemlidir.

Bu karışımı her gün 1 kaşık tüketilmesi önerilir. Daha fazla yemeyin çünkü o zaman karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları ortaya çıkabilir.

Hamile kalmak isteyenler için hayıt tohumu kürü

Gerekli doktor kontrolleri yapıldıktan sonra, hamile kalmak isteyenler için hayıt tohumu kürü tavsiye edilir. Çok uzun yıllardır kullanılan bu kür özellikle gebe kalma konusunda etkisi kanıtlanmış kürlerdendir.

Tadı mesir macununa benzer. İçine kimyon tarçın eklediğinizde aynı öyle bir kıvama gelir. Hamile kalamıyorum diyenler, gebe kalmak için ne yapmalıyım diyenler için bilinen en iyi doğal çözümdür.

Ayurveda tedavisinde kullanılan şifalı bitkiler hangileri?

Hayıt tohumu ne işe yarar? Faydaları neler?

Şimdi hayıt tohumu ne işe yarar diğer faydaları neler onlara bakalım.

  • Pms şikayetlerini azaltır
  • Rahimde miyom oluşumunu azaltır ve önler
  • Kadınlarda hormon seviyelerini dengeler
  • Akne oluşumunu önler
  • Erkeklerde prostat kanseri riskini azaltır
  • Düzensiz adet kanamaları üzerinde etkilidir
  • Cinsel isteksizliği azaltır

Hamilelik ve emzirme dönemlerinde tüketilmemelidir. Parkinson hastalığı için tedavi görenler kullanmamalıdır. Kadın hormonlarının düzenlenmesi için ayrıca Pueraria Mirifica kullanılabilir.

Dopamin seviyesini de yükselttiği için, psikiyatrist size ilaç verdiyse ona danışmadan kullanmamalısınız. Çünkü verdiği ilaç da dopamin seviyesini düşürmek amacıyla verilmiş olabilir.

hayıt otu ne işe yarar nasıl kullanılır

Hayıt otu çayı veya tarifini verdiğimiz kürü ya da tableti belli bir süre kullanıp bırakmak gerekir. Kürü günde sadece bir kaşık kullanmalısınız.

Hayıt meyvesini gün içinde yalnızca 20-40 mg kadar tüketin. Ve gün içinde en fazla 3 kez tüketin. Daha fazlası tavsiye edilmez

Hayıt otu tohumu suyu kürü cilt için de çok etkili

Hayıt otu veya tohumu, kürü ya da suyu cilt için de çok etkili ve faydaları kanıtlanmış durumda. Eğer sivilce, akne gibi sorunlarınız varsa, bu otları kullanabilirsiniz.

Biberiye yağı
Papatya yağı
Yasemin yağı
Neroli yağı
Kekik yağı
Karanfil yağı
Nane yağı

Kadınlara iyi gelen bitki çayları ve yağlar arasında ilk sıralarda gelen hayıt tohumu kullananlar için çok uzun yıllardır verim sağlıyor.

İster çayını demleyin, ister yukarıda verdiğimiz gibi kür tarifi hazırlayıp günde 1 kaşık yiyin. Ve tabii isterseniz yüzeysel olarak sorunlu bölgeye sürün, işe yaradığını göreceksiniz.

Doğurganlığı artıran kürler bitkiler çaylar hangileri dediğimizde listenin başında bu muhteşem ve etkisi kanıtlanmış olan bitki geliyor.