Bhringraj Oil bazı yerlerde Bhringaraj Oil şekline de geçer bizde yer paskalyası yağı olarak da bilinir, saç dökülmesi alanında etkili, ayurveda tedavisinde kullanılan şifalı yağlardandır.

Her ne kadar saç dökülmesine iyi gelen yağlar arasında yer alsa da (ki aynı zamanda saçı güçlendirir ve parlaklık kazandırır), ayurvedada doshaları dengelemek için çok uzun yıllardan beri kullanılmaktadır.

Bhringraj Oil içinde yer paskalyası (Eclipta alba) ve susam yağı ya da hindistancevizi yağı gibi inaktif bir taşıyıcı yağ barındırır. Eklenebilecek diğer şifalı yağlar amla yağı, brahmi yağı, gotu kola, meyan kökü ve costus kökü yağı olabilir.

Bhringraj Oil Yer Paskalyası Yağı Neye iyi Gelir saça faydaları

Saç beyazlaması nasıl önlenir? Saç dökülmesine ne iyi gelir? Bu iki soru için cevap bhringraj oil olabilir. Özellikle bu alanlarda ün salmasıyla birlikte ayurveda alanında kalp hastalıkları, solunum yollu hastalıkları, karaciğer hastalıkları ve mental hastalıkların tedavisinde sıkça kullanılmıştır.

Bhringraj oil (bhringaraj) nedir? Yer paskalyası yağı faydaları nedir? Neye iyi gelir?

Üç doshadan biri olan pitta doshanın dengelenmesi için kullanılır. Pitta, ateş ile karakterize edilmiştir, bhringaraj oil ise soğutucu bir yağdır. Bu şekilde dengeleyici bir unsur oluşturarak aşağıdaki hastalıkların tedavisinde kullanılır.

 • Alopecia ve saçkıran kepek tedavisi
 • Alzheimer hastalığı tedavisi
 • Astım, bronşit tedavisi
 • Kabızlık tedavisi
 • Diyabet tedavisi
 • Karaciğer yağlanması tedavisi
 • Yüksek ateş tedavisi
 • Hemoroit basur tedavisi
 • Yüksek tansiyon tedavisi
 • Saçlı deri psoriyazisi tedavisi
 • Saç mantarı tedavisi
 • Cilt enfeksiyonları tedavisi
 • İdrar yolu enfeksiyonu tedavisi
Bhringraj oil bhringaraj nedir neye iyi gelir Yer paskalyası yağı faydaları

Bhringraj oil (bhringaraj) yer paskalyası yağı faydaları arasında özellikle dikkat çeken saç sorunlarını gidermesidir fakat listede gördüğümüz gibi aslında pek çok farklı hastalığa da iyi gelir.

Bhringraj Oil yer paskalyası yağı nasıl kullanılır?

Sıklıkla ayurveda masajı için kullanılır. Bölgesel olarak taşıyıcı yağlarla birlikte kullanıldığında yanma veya karıncalanma gibi yan etkiler yapabilen yer paskalyası yağı, daha önce de belirttiğimiz gibi aslında soğutucu bir yağ olmasına rağmen ısıtıcı bir taşıyıcı yağ ile birlikte kullanıldığında genelde bu etkileri oluşturur.

Yer paskalyası yağı zararları var mı? Ağız yoluyla alınırsa ishale sebep olabilir ve idrar miktarını artırabilir. Bhringaraj oil bu şekilde kullanılacağı zaman bir uzmana danışılmalı çünkü aynı zamanda yüksek tansiyona da sebep olabilir.

Kanamaya yol açmaması için ameliyattan iki hafta önce bölgesel veya ağız yoluyla kullanıma son verilmelidir. Çocuklar, hamileler ve emziren anneler kullanmamalıdır.

Saçta egzamaya ne iyi gelir? Bhringraj oil özellikle kuruluk, kaşıntı, egzama ve saçta sedefe kesin çözüm olarak pek çok uzman tarafından onaylanmıştır.

Saçta kepeye egzamaya ne iyi gelir

Satın alacağınız bhringaraj oil içinde soğuk sıkım organik bir taşıyıcı yağ olduğuna ve koyu renkli bir cam şişede satıldığına emin olmalısınız. Bu şekilde asit oranı daha düşüktür ve bu sayede yer paskalyası yağı saça faydaları açısından daha etkili olur ve cildi tahriş etmez.

Saç sorunlarına iyi gelen diğer yağlar : Ylang ylang yağı, sandal ağacı yağı, baobab yağı, marula yağı ve şerbetçi otu yağı. Ayrıca saç dökülmesine karşı ayurveda isimli yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bhringraj Oil yer paskalyası yağı nasıl kullanılır? Haftada 2 kez temiz saça masaj yapılmalıdır. Amla yağı veya hindistan cevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile birlikte kullanılmalıdır.

Yer paskalyası yağı saçın tüm ihtiyacını karşılıyor

İçindeki demir, magnezyum, kalsiyum ve proteinlerle kepek, sedef, egzama, saç beyazlaması, saçta kırılma, kaşıntı, mantar ve dökülme gibi çoğu sorunu çözerek yer paskalyası yağı saça sağlık katıyor.

Böcek ısırıkları veya akne sonucunda saç derisinde oluşan inflamasyonu tedavi ediyor. Bhringraj oil derideki bakteri ve mantarları temizliyor. Öforik etkisiyle stresi yok ediyor. Soğuk bir yağ olması sebebiyle deriyi sakinleştiriyor.

saçtaki beyazlar için bitkisel çözüm

Yüksek antioksidan ve karartma etkisi olduğundan, saçtaki beyazlar için bitkisel çözümdür. Bu yüzden açık renkli saçlarda uygulanırken en fazla 15 dakika bekletilmelidir.

Nemlendirici, onarıcı, tedavi edici, saç rengini koyulaştırıcı ve kan dolaşımını artırıcı özelliği vardır. Bu yüzden hem saç diplerine hem de uçlara kadar uygulanabilir. Ara sıra parmak uçlarıyla deriye hafifçe masaj yapılarak yarım saat kadar bekletilip ılık suyla yıkanır.

Bhringaraj oil yer paskalyası yağı nasıl yapılır?

Evde yer paskalyası yağı nasıl yapılır? Aslında oldukça kolaydır. Bunun için ihtiyacınız olan şey Bhringaraj yaprağıdır. Yapraklardaki sıvıyı çıkartıp (blender ile çekip, süzerek), hindistancevizi yağı veya amla yağıyla birlikte kaynatmanız gerekir.

Evde yer paskalyası yağı nasıl yapılır

Bhringraj yağı ile diğer yağların oranı aynı olmalı. Evde yer paskalyası yağı yapımı için kısık ateşte uzun süre bu içerikleri birlikte ısıtmak gerekiyor.