Gunaların fiilleri nedeniyle ilksel doğa alanından bir Evrensel Zihin alanı üretilir. Bu alan beş ince, asli element tesirini yani esiri (ifade etme veya tezahür etme potansiyeli taşıyan kozmik parçacıklarıyla uzayı) havayı, ateşi, suyu ve toprağı üretir.

Bunlar ise uzay, gaz halindeki maddeler, parlaklık, nem ve yapışkan madde olarak fiziksel biçimde tezahür edebilir.

Esir elementi sattva gunadan üretilir. Hava elementi satta ve rajastan üretilir. Ateş elementi rajas gunadan üretilir. Su elementi rajas ve tamastan üretilir. Toprak elementi tamas gunadan üretilir. Her üç gunanın tesirleri, baskın olanlar belli olduğunda mevcutturlar.

Kapha pitta ve vata dosha nedir? Nasıl meydana gelir?

Gunalar element tesirleri yoluyla doğanın süreçlerini düzenleyen yönetici ilkeler (doshalar) olarak ifade bulurlar. Esir ve havanın birleşik tesirlerinden hava ilkesi (vata dosha) ortaya çıkar.

Ateş ve suyun birleşik tesirinden ateş ilkesi (pitta dosha) ortaya çıkar. Kapha dosha ise su ve toprak tesirlerinden meydana gelir.

pitta vata kapha dosha ayurveda

Vata pitta ve kapha dosha ne işe yarar?

Vata dosha doğada ve canlılarda hareket ve dolaşımı yönetir. Pitta dosha metabolizma, ısı, görme ve zihinsel uyanıklığı yönetir. Kapha dosha nemlendirici ve yağlayıcı etkidir. Bu üç yönetici ilke dengelendiğinde psikolojik ve fiziksel sağlık normal durumdadır.

Ancak vata dengesizliği gibi eğer bir dengesizlik veya baskın olma durumu varsa bu da kişide hemen, hem dışarıdan hem de içsel olarak belli olur.

Biri veya daha fazlası dengeden çıktığında ya da fazla veya eksik olduğunda rahatsızlık ve bazen hastalık oluşur. Ayurvedik beslenme ve uygulamalar, doshaların tekrar uyumlu bir ilişki içine sokmak üzere seçilmiştir.

Pitta dosha nasıl dengelenir?