Ayurveda üç dosha tesirinden biri olan vata dosha ne demek? Vata, rüzgar, hareket etmek, süreçleri yönetmek ve akmak anlamındadır. Dengeli veya baskın vata dosha özellikleri nedir?

Vata, pita ve kapha doshanın ifadede bulunmasını sağlar. Vatanın özellikleri kurutma, soğutma, ışık, tahrik ve hareket etmektir. Gayret etmeyi, nefes almayı ve vermeyi, dolaşımı, refleks hareketlerini, doku dengesini ve duyuların işbirliğini dürdürür.

Vata vücutta nerede bulunur? Kalın bağırsak, kalça, uyluk, kollar ve kemikler. Dokunma duyusu ile ilişkilidir. Esir ve hava etkilerinin bir karışımıdır.

Şifanın Kaynağı Doğanın Kalbinde: Ayurveda Bitkisel Kürleri

Yaşam gücü, düşünceler, sıvılar, sinir uyarıları gibi içinde her şeyin hareket edebildiği boşluklar bulunan yerlerde bulunur ve etkilidir.

Dengeli vata veya baskın vata özellikleri

Vata dengesizliği pek çok şeye sebep olur. Bunlar arasında huzursuzluk, kaygı, aşırı çaba gösterme eğilimi, uykusuzluk, kronik yorgunluk, zihinsel ve duygusal çöküntü, fiziksel gerilim ve stres, bağışıklık sisteminin zayıflaması ilk sırada gelir.

  • Baş ağrısı, kabızlık, kilo kaybı
  • Cilt kuruluğu
  • Depresyon
  • Zihinsel kargaşa, duygusal çatışma
  • Kararsızlık, tepkisizlik, hızlı ve alakasız konuşma
  • Sanrılar, baş dönmesi, bunalma

Kişide, düşüncelerden, duygulardan ve olaylardan uzaklaşma hissi baskın bir hal alır. Kişi hem kendini yorgun ve halsiz hisseder hem de içten gelen bir mutsuzluk yaşar. Bu noktada ruhsal farkındalık uyanış önemlidir.

vata dengesizliği

Dengeli vata özellikleri nedir? Zihinsel uyanıklık ve yaratıcılık, deliksiz uyku, atık maddelerin vücuttan uzaklaştırılması (ki burada dengeleyici vata çayı kullanılabilir), güçlü bir bağışıklık sistemi, coşku, duygusal denge ve vücut fonksiyonlarının düzgün çalışması.

Baskın vata özellikleri olan kişiler için ayurvedik yaşam tarzı önerilir. Ayrıca dinlenmeleri, düzenli günlük alışkanlıklar oluşturmaları ve dengeleyici yiyecek, davranış, kişisel ilişkiler ve çervresel durumları seçmeleri de önerilir.

Dengeleyici beslenme ve egzersizler

Daha önce ayurvedik beslenme adlı yazımda üç dosha için de beslenme seçeneklerinden bahsetmiştim. Ancak özellikle tatlı, ekşi ve tuzlu gıdalar vata için dengeleyici beslenme ve egzersizler bölümünde ilk dikkat etilmesi gereken maddedir.

Bu tür gıdalar vata etkisini azaltmak için etkilidir. Süt, buğday, pirinç ve bazı meyveler tatlı ve ekşi tatları sağlar.

pranamaya egzersiz meditasyon ayurveda

Günlük egzersizler rahatlatıcı ve orta şiddette olmalıdır. Meditasyon, tai chi, yürüyüş, hatha yoga, yüzme tercih edilmelidir.

Ayurvedaya göre hangi vücut tipine sahipsin?

Etrafımızdaki insanlar da bizim enerjimizi ve sağlığımızı etkiler. Bu yüzden vata dosha mümkün olduğunca sakin ve amaç sahibi kişilerle görüşmelidir. Ruhsal dinginlik için pranayama uygulayabilirsiniz.