Ayurvedik beslenme sadece ne yediğimizle değil, neyi nasıl yediğimizle ilgilidir. Hem hastalıklardan korunmayı hem de sağlığın korunmasını temel alır.

Ayurvedik beslenmedeki en önemli nokta, vücuttaki değişik enerji türlerinin dengelenmesidir. Dengeli bir vücutta hastalık oluşmayacağına inanılır. Ayurvedik beslenmede tamamen kişiye özel ve vücut tipine göre diyet hazırlanmalıdır.

Ayurvedaya göre hangi vücut tipine sahipsin?

Ayurveda diyeti sadece bedeni değil zihni de sağlıklı kılmak için uygulanır. Bu ikisi bir bütündür ve birbirinden ayrılmamalıdır. Sağlıklı beden sağlıklı bir zihinle mümkündür ve sağlıklı bir zihin sağlıklı bir bedenle mümkündür.

Ayurvedik beslenme nedir? Nasıl yapılır?

Vücudumuzda dolaşan 3 tür enerji vardır yani dosha vardır. Bunlardan vata, kapha ve pittadır. Vata dosha elektriksel denge ve hareketlerden sorumludur. Kapha dosha eklemlerden. Ve pitta dosha ise acıkma, susama ve vücut ısısından.

ayurvedik beslenme diyet

Ayurvedik beslenmede kırmızı et, tatlandırıcılar ve işlenmiş gıdalar her dosha için zararlıdır. Bu yüzden ayurvedik diyet listelerinde olabildiğince yer almaz.

Ayurvedik beslenme kilo verdirir mi?

Ayurvedik beslenme doğal ve taze gıdalara odaklandığı için hem sağlıklı olunması, sağlıklı kalınması hem de kilo verilmesini sağlar.

Ayrıca ayurvedik beslenme zihin sağlığına da odaklandığı için yemeğin tadı, şekli, kokusu da önemlidir. Stresten uzaklaşmak ve tüm bu ritüel, depresyon oranını da azaltmaktadır. Ayrıca vanilya yağı gibi veya lavanta yağı gibi depresyon ve anksiyeteyi azaltan yağlardan da yardım alınabilir.