Bu yazımızda ayurveda vücut tipleri neler ve bunlara göre beslenme nasıl olmalı konusuna değineceğim. Ayurvedaya göre hangi vücut tipine sahipsin? Kapha mı vata mı pitta mı?

Ayurveda hem hastalıkların iyileştirilmesine, hem de kişinin bedenen ve zihnen korunarak yeni hastalıklar edinmemesine odaklanır.

Ayurveda vücut tipleri bize kimin nasıl beslenmesi ve yaşam tercihleri yaparak daha sağlıklı kalabileceğini anlatır.

Ayurveda beden tipleri

Pitta dosha mı, kapha dosha mı, vata dosha mı? Ayurveda beden tipleri birbirinden ayrıdır ve bize kendimizle ilgili önemli ipuçları verir. Şimdi her vücut tipinin özelliklerine bakalım.

Ayurveda Vücut Tipi Vata Pitta Kapha

Vata vücut tipi nedir? Zayıf, ince kemikli, hareketli, kolay kilo almayan, sindirim sistemi sorunları yaşayan kişilerdir. Yaratıcı, geniş görüşlü, meraklı, enerjik olurlar aynı zamanda endişeli ve stresli insanlardır.

Vücutları genelde soğuktur. Keder ve korkuya meyilli olan vata vücut tipi uyku sorunları, kalp sorunları, zihinsel problemler ve romatoid artirit (hodan yağı) gibi hastalıklara yatkındır.

Pitta vücut tipi özellikleri : Ortalama kiloda, atletik yapıya sahip kişilerdir. Kolayca kilo alabilir veya sporla kas kütlesini geliştirebilirler.

Zeki, çalışkan, hırslı, azimli, rekabetçi fakat zaman zaman da sinirli, kıskanç ve agresif olurlar. Çoğunlukla yorgunluk ve umutsuzluk yaşarlar. Pitta vücut tipi olan kişiler kalp hastalıkları, hipertansiyon, bulaşıcı hastalıklar ve sindirim yolu sorunlarına meyillidirler.

Kapha vücut tipi nasıldır? Kolayca kilo alabilir, iri yapılıdır. Anaç, destekleyici, sakin ve affedicidir fakat aynı zamanda bazı konularda çok isteksiz ve kendine güveni düşük olan, ayrıca başkalarına veya geçmişe gıpta eden bir yapısı vardır.

Kapha vücut tipi diyabet, kanser, obezite, ödem ve solunum hastalığına meyillidir.

Ayurveda ne işe yarar?

Vücut tipine göre beslenme

Vücut tipine göre beslenme bizi pek çok hastalıktan korur ve bedensel, zihinsel dengeyi sağlayarak daha sağlıklı ve mutlu bireyler olmamızı sağlar. Ayurveda beden tipi analizi yapılmalı ve buna göre bir ayurvedik beslenme ve yaşam programı oluşturulmalıdır.

Vata dosha vücut tipi nasıl beslenmeli? Düzenli. Avokado, zeytinyağı, hindistan cevizi yağı gibi sağlıklı yağlar tüketmeli. Çiğ yerine pişmiş sebzeler tercih etmeli.

Zencefil gibi vücudu ısıtan baharatlar tüketmeli. Dondurulmuş veya soğuk yiyecek, içeceklerden uzak durmalı. Bitkisel vata çayı tüketmeli.

Vata Dosha Nasıl Beslenmeli

Pitta dosha vücut tipi nasıl beslenmeli? Susam, badem, ghee yağı, kinoa, kişniş, nane, keçi eti, hindi, tavuk, zeytinyağı ve hindistan cevizi yağı tüketmeli. Baharatlı yiyeceklerden ve kızartmalardan ve ekşi yiyeceklerden uzak durmalı.

Domates, yoğurt, sirke, tatlandırıcılar ve alkol pitta vücut tipi için uygun değildir. Yağlı yememeli, yiyecekleri orta ateşte pişirmeli ve çiğ gıda tüketmekten kaçınmalıdır. Bitkisel pitta çayı tüketebilir.

Pitta dosha vücut tipi hangi yağları kullanmalı?

Pitta Dosha Nasıl Beslenmeli

Kapha dosha vücut tipi nasıl beslenmeli? Bal, şekersiz meyveler, orta sıcaklıkta yiyecekler tüketmelidir. Gıdaları yavaş tüketmeli. Tuzdan kaçınmalıdır. Tatlı, ekşi veya tuzlu gıdalar yerine acı ve kekremsi tatları tercih etmelidir.

Kapha Dosha Nasıl Beslenmeli

Ayurveda diyeti tüm vücut tipleri için uygulanabilir. Bu şekilde hastalıkların temel sebepleri kontrol altına alınabilir.