Ayurveda insanı sadece fiziksel olarak incelemez. İnsanın bir enerjiden oluştuğunu kabul eder. Ve bedendeki enerji akışını düzenlenirse, pek çok hastalığın düzelebileceğini savunur.

Ayurveda nereden çıkmıştır?

Ayurveda Hindistan’da 2.000 yıldan fazla bir zaman önce gelişmiştir. Bu bilginin, tüm ruhların ortak gerçeği olan Sonsuz Varlık Alanından insan şuuruna yansıdığına inanıldığından, insanlara Tanrılar tarafından öğretildiği söylenir.

Asya’dan doğuya ve batıya, Akdeniz ülkelerine ve Avrupa’ya yayılmıştır. İnsan ne için yaşar ve doğanın üç tesirli ilkesi bu alanda önemlidir.

İngiliz yönetimi sırasında Hindistan’da ayurvedik uygulamalar kırsal nüfus için hala seçenek olmasına rağmen, kent merkezlerinde zayıflamıştır.

ayurveda ne demek

Hindistan’da pek çok ayurveda okulu vardır ve kamuoyunun ilgisi arttıkça ve daha fazla insan kendi kendilerine yardım etmek için toplum esenliği gerçekleştirmeye ve dinmeye yöneldikçe, Avrupa ve Amerika’da da okul ve kliniklerin sayısı hızla artmaya başlamıştır.

Ayurveda ne demektir ve nereden çıkmıştır dediğimizde iki temel ayurvedik eser Charaka Samhita ve Sushruta Samhita‘dır. Chakara ve Sushruta, toplanmış bilgiler anlamına gelen samhitaları derleyen kişilerin adıdır.