Saç Dökülmesine Karşı Ayurveda
Saçların dökülmemesi için saç dökülmesine karşı bir diyet uygulamalısınız. Yenmesi gereken şeyler ve kullanılması gereken doğal yağları kür olarak hazırlayabilirsiniz....

Saç Dökülmesine Karşı Ayurveda

Saç dökülmesi

Ne yaptıysam işe yaramadı saçlarım dökülüyor. Şampuanımı değiştirdim, saç maskeleri kullandım, saç kürleri uyguladım ama saçlarım hep dökülüyor diyorsanız soruna bir de bu açıdan bakın.

Ayurvedaya göre saç dökülmesinin vücut tipinizle ve beden-zihin yapısıyla alakası var. Kemik sağlığını düzenleyen şeyler, saç sağlığını da etkiliyor. Saç dökülmesi bir pitta dosha sorunudur ve pitta hastalıkları arasında yer alır. Saç dökülmesi için uygulanacak olan tedavi diyet, yoga ve bitkisel ayurvedik masaj olarak bir paket tedavi gerektirir.

Saç dökülmesine karşı diyet

Saçların dökülmemesi için yemeniz gereken şeylerin başında yeşil yapraklı sebzeler ve meyveler geliyor. Yoğurt, aloe vera, susam tohumu dostunuz olmalı. Taze sıkılmış havuç suyu, ıspanak ve lahana suyu içebilirsiniz. Pittanızı düzenlemek için ayurveda çayı da içebilirsiniz.

Saç dökülmesi beslenme masaj kür

Saç dökülmesine karşı pek çok özel kür ve doğal bakım yağı vardır. Bunlardan en kullanışlı olanları ise hindistancevizi yağı, amla yağı, brahmi yağı, arnika yağı ve hardal yağıdır. Bal da aynı zamanda saç köklerinin uyarılmasını sağlar. Saçların hızlı uzaması için ise elma sirkesi kullanılır.

Kalın telli ve güçlü saçlarınız olmasını istiyorsanız beslenmenize dikkat etmelisiniz. Vücudunuzdaki C vitamini, B vitamini, çinko ve sülfür az ise saç dökülmesini engellemek için bu vitamin ve minerallere sahip gıdalar tüketmelisiniz.

En çok okunanlar

Ayurveda Tıbbı Tedavisi ~Ayurveda tıbbı tedavisi diğer adıyla ayurvedik tıp ile modern tıp arasındaki farklar. Zihin ve beden ruh ve dış enerjilerin ilişkisi...
Saç Dökülmesine Karşı Ayurveda ~Saçların dökülmemesi için saç dökülmesine karşı bir diyet uygulamalısınız. Yenmesi gereken şeyler ve kullanılması gereken doğal yağları kür olarak hazırlayabilirsiniz...
Badem Yağının Cilde Faydaları Nelerdir? ~Badem yağının cilde faydaları nelerdir? Tatlı badem yağı ve acı badem yağı kuru ciltler lekeleri azaltır hamilelikte kullanım...
Asthi Dhatu ~Nedir? Sağlıklı asthi dhatu nasıl olur? Fazlaysa ne olur? Kemik diş saç ve tırnaklara etkileri...
Agni Yaşam Enerjisi ~Agni; yaşama gücü, vücut sıcaklığı, oto bağışıklık sistemi, sindirimi sağlar. Agninin temel fonksiyonları neişe yarar?..
Majja Dhatu ~Majja dhatu nedir? Ne işe yarar? Fazlalığı ve azaldığında neye sebep olur?..
Ayurveda Testi ~ Testi yaparak Prakriti / vücut tipinizi öğrenebilirsiniz. Sağlığınız ve daha iyi ilişkiler kurabilmeniz için nelere htiyacınız olduğunu anlayabilirsiniz.


Sitedeki içerikler bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Herhangi bir uygulama yapmadan önce lütfen doktorunuza danışınız.