Saç Dökülmesine Karşı Ayurveda
Saçların dökülmemesi için saç dökülmesine karşı bir diyet uygulamalısınız. Yenmesi gereken şeyler ve kullanılması gereken doğal yağları kür olarak hazırlayabilirsiniz....

Saç Dökülmesine Karşı Ayurveda

Saç dökülmesi

Ne yaptıysam işe yaramadı saçlarım dökülüyor. Şampuanımı değiştirdim, saç maskeleri kullandım, saç kürleri uyguladım ama saçlarım hep dökülüyor diyorsanız soruna bir de bu açıdan bakın.

Ayurvedaya göre saç dökülmesinin vücut tipinizle ve beden-zihin yapısıyla alakası var. Kemik sağlığını düzenleyen şeyler, saç sağlığını da etkiliyor. Saç dökülmesi bir pitta dosha sorunudur ve pitta hastalıkları arasında yer alır. Saç dökülmesi için uygulanacak olan tedavi diyet, yoga ve bitkisel ayurvedik masaj olarak bir paket tedavi gerektirir.

Saç dökülmesine karşı diyet

Saçların dökülmemesi için yemeniz gereken şeylerin başında yeşil yapraklı sebzeler ve meyveler geliyor. Yoğurt, aloe vera, susam tohumu dostunuz olmalı. Taze sıkılmış havuç suyu, ıspanak ve lahana suyu içebilirsiniz. Pittanızı düzenlemek için ayurveda çayı da içebilirsiniz.

Saç dökülmesi beslenme masaj kür

Saç dökülmesine karşı pek çok özel kür ve doğal bakım yağı vardır. Bunlardan en kullanışlı olanları ise hindistancevizi yağı, amla yağı, brahmi yağı, arnika yağı ve hardal yağıdır. Bal da aynı zamanda saç köklerinin uyarılmasını sağlar. Saçların hızlı uzaması için ise elma sirkesi kullanılır.

Kalın telli ve güçlü saçlarınız olmasını istiyorsanız beslenmenize dikkat etmelisiniz. Vücudunuzdaki C vitamini, B vitamini, çinko ve sülfür az ise saç dökülmesini engellemek için bu vitamin ve minerallere sahip gıdalar tüketmelisiniz.

En çok okunanlar

Ayurveda Ne İşe Yarar? ~Ayurveda ne işe yarar? Doğanın gözlemlenmesi, kavramlar. Vücut ve zihnin kendi kendini iyileştirme gücü...
Pitta Hastalıkları ~Pittta hastalıkları nelerdir? Ateş kızarma öfke geğirme iltihaplar vücut ve ağzın pis kokması gibi pek çok belirtisi var...
Obsidyen Taşı ~Obsidyen taşı nedir? Obsidyen taşının özellikleri nelerdir? Obsidyen taşı nasıl kullanılır ve siyah obsidyen taşının faydaları nelerdir?..
Rakta Dhatu ~Rakta dhatu beyaz kırmızı kan hücreleri, trombosit ve hemoglobini oluşturur...
Ayurveda Tıbbı Tedavisi ~Ayurveda tıbbı tedavisi diğer adıyla ayurvedik tıp ile modern tıp arasındaki farklar. Zihin ve beden ruh ve dış enerjilerin ilişkisi...
Vata Hastalıkları ~Vata hastalıkları nelerdir? Hangileridir? Doku atrofisi, baş ağrıları, uykusuzluk, kabız, felç, güçsüzlük, eklem hastalıkları çözümü...
Ayurveda Testi ~ Testi yaparak Prakriti / vücut tipinizi öğrenebilirsiniz. Sağlığınız ve daha iyi ilişkiler kurabilmeniz için nelere htiyacınız olduğunu anlayabilirsiniz.


Sitedeki içerikler bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Herhangi bir uygulama yapmadan önce lütfen doktorunuza danışınız.