Saç Dökülmesine Karşı Ayurveda
Saçların dökülmemesi için saç dökülmesine karşı bir diyet uygulamalısınız. Yenmesi gereken şeyler ve kullanılması gereken doğal yağları kür olarak hazırlayabilirsiniz....

Saç Dökülmesine Karşı Ayurveda

Saç dökülmesi

Ne yaptıysam işe yaramadı saçlarım dökülüyor. Şampuanımı değiştirdim, saç maskeleri kullandım, saç kürleri uyguladım ama saçlarım hep dökülüyor diyorsanız soruna bir de bu açıdan bakın.

Ayurvedaya göre saç dökülmesinin vücut tipinizle ve beden-zihin yapısıyla alakası var. Kemik sağlığını düzenleyen şeyler, saç sağlığını da etkiliyor. Saç dökülmesi bir pitta dosha sorunudur ve pitta hastalıkları arasında yer alır. Saç dökülmesi için uygulanacak olan tedavi diyet, yoga ve bitkisel ayurvedik masaj olarak bir paket tedavi gerektirir.

Saç dökülmesine karşı diyet

Saçların dökülmemesi için yemeniz gereken şeylerin başında yeşil yapraklı sebzeler ve meyveler geliyor. Yoğurt, aloe vera, susam tohumu dostunuz olmalı. Taze sıkılmış havuç suyu, ıspanak ve lahana suyu içebilirsiniz. Pittanızı düzenlemek için ayurveda çayı da içebilirsiniz.

Saç dökülmesi beslenme masaj kür

Saç dökülmesine karşı pek çok özel kür ve doğal bakım yağı vardır. Bunlardan en kullanışlı olanları ise hindistancevizi yağı, amla yağı, brahmi yağı, arnika yağı ve hardal yağıdır. Bal da aynı zamanda saç köklerinin uyarılmasını sağlar. Saçların hızlı uzaması için ise elma sirkesi kullanılır.

Kalın telli ve güçlü saçlarınız olmasını istiyorsanız beslenmenize dikkat etmelisiniz. Vücudunuzdaki C vitamini, B vitamini, çinko ve sülfür az ise saç dökülmesini engellemek için bu vitamin ve minerallere sahip gıdalar tüketmelisiniz.

En çok okunanlar

Ojas Hayat Enerjisi ~Ojas hayat enerjisi nasıl üretilir? Hayat enerjisini dağıtan ve azaltan etkenler nelerdir?..
Halsizlik ve Yorgunluk ~Halsizlik ve yorgunluğun sebebi nedir? Halsizlik ve yorgunluğa iyi gelen masaj nasıl yapılır? Enerjiyi yükseltmek için ne yapmak gerekir?..
Agni Yaşam Enerjisi ~Agni; yaşama gücü, vücut sıcaklığı, oto bağışıklık sistemi, sindirimi sağlar. Agninin temel fonksiyonları neişe yarar?..
Ayurveda Ne İşe Yarar? ~Ayurveda ne işe yarar? Doğanın gözlemlenmesi, kavramlar. Vücut ve zihnin kendi kendini iyileştirme gücü...
Asthi Dhatu ~Nedir? Sağlıklı asthi dhatu nasıl olur? Fazlaysa ne olur? Kemik diş saç ve tırnaklara etkileri...
Meda Dhatu ~Nedir? Artarsa veya azalırsa ne olur? Vücudun yumuşaklığı, merhamet ve dürüstlük meda dhatu tarafından sağlanır...
Ayurveda Testi ~ Testi yaparak Prakriti / vücut tipinizi öğrenebilirsiniz. Sağlığınız ve daha iyi ilişkiler kurabilmeniz için nelere htiyacınız olduğunu anlayabilirsiniz.


Sitedeki içerikler bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Herhangi bir uygulama yapmadan önce lütfen doktorunuza danışınız.