Karanfil çiğnemek zararlı mı? Ney iyi gelir? Zayıflatır mı? Ağız kokusunu önler mi? Faydaları nedir? Bu yazımızda bu soruların cevaplarına bakacağız.

Öncelikle diş ağrısına iyi gelir mi sorusuyla başlayalım. Çünkü karanfil çiğnemek ilk olarak ağızda fayda sağlar. Antibakteriyel etkisi sayesinde hem ağız kokusuna iyi gelir hem diş çürümesini önler.

Diş ağrısına doğal çözüm arayanlar bir iki adet karanfil çiğneyebilir. Bu şekilde ağız içindeki zararlı bakteriler üzerinde etkisi olur. Bunu günde iki sefer yapabilirsiniz.

Ayrıca gece yatmadan önce de çiğneyebilir, üstüne yarım bardak ılık su içebilirsiniz. Bazı kişiler bu şekilde uyguladığında hem sindirim sistemi üzerinde yararlarını görmüş hem de ağız kokusu sorununa doğal çözüm bulmuşlardır.

Nasıl çiğnenir? Bir iki tanesine ağzınıza atın ve çiğnemeye başlayın. Başta acımsı bir tat hissedersiniz ancak uyuşturma etkisi olduğundan kısa süre sonra geçer. Ve bu tada alıştığınızda hoşunuza gitmeye başlar.

Karanfil çiğnemenin faydaları nedir?

C vitamini, lif, manganez, K vitamini açısından zengin harika bir antioksidandır. Günde iki adet karanfil çiğnemenin faydaları neler? Karanfil çiğnemek neye iyi gelir bakalım.

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir
  • Sindirim sistemini güçlendirir
  • Karaciğer fonksiyonlarını destekler
  • Diş ağrısına iyi gelir
  • Baş ağrısına iyi gelir
  • Kemik ve eklem sağlığını destekler
  • Ağız, mide ve bağırsaktaki bakteriler üzerinde etkilidir
  • Kan şekerini dengeler
  • Solunum sistemini destekler
  • Saç ve cilt sağlığı üzerinde etkilidir

Ayrıca karanfil çiğnemek zayıflatır mı diye düşünenler için de cevap evettir. Tarçın, karabiber, kimyon tohumu birlikte kullanılırsa metabolizma hızını artırır. Kan şekerini dengeler. Buna çubuk tarçın da ekleyerek kilo vermek için çay hazırlayabilirsiniz.

Karanfil çiğnemek neye iyi gelir?

İçeriğindeki C vitamini ve antioksidanlar beyaz kan hücrelerinin oluşumunu destekler. Bu da enfeksiyon ve hastalıklarla savaşabilmek için önemli bir adımdır.

Daha önce antibakteriyel uçucu yağlar yazımızda da bahsettiğimiz gibi karanfil yağı da oldukça etkili ve pek çok hastalığın tedavisinde önemli yeri olan bir yağdır.

Hazımsızlık, ishal veya kabızlık gibi sorunların çözümünde etkili olduğu kadar içindeki öjenol (ögenol) da kullandığınız ilaçların karaciğerde hasar oluşturmasını engeller.

Karanfil çiğnemek neye iyi gelir dediğimizde akla ilk gelenlerden biri de, anestetik özelliğe sahip olduğu için diş ağrısına ne iyi gelir evde ne yapabilirim diye soranlar için kurtarıcılar arasında olmasıdır.

karanfil çiğnemek diş ağrısı ağız kokusu

İçindeki öjenol ve manganez kemik ve eklem sağlığı için gereklidir. Günlük olarak tüketlidiğinde kemik yoğunluğunu korur.

Karanfil ve astım da ayrılmaz ikilidir. Uzun yıllar boyunca solunum yolları hastalıklarına iyi gelmiştir. Bakterilerin solunum yoluyla ciğere ulaşmalarını engeller. Nefes darlığı gibi sorunlar için kullanılmaktadır.

Saç dökülmesine iyi gelen yağlar

Bakteri ve mantar düşmanı olduğu için saç ve cilt problemlerinde etkilidir. Biberiye yağı veya fesleğen yağı gibi akne, sivilce, egzama sorunlarına iyi gelir. Hematit taşı gibi kan dolaşımını hızlandırır saçı uzatır.

Bu yüzden saç dökülmesine iyi gelen yağlar dediğimizde akla baobab yağı veya marula yağı gibi karanfil de gelir. Bununla birlikte hangi yağlar saç uzatır daha önce bahsetmiştik.

Sabah ve gece yatmadan 2 adet karanfil çiğnemek işte bu kadar çok fayda sağlıyor. Çayını içmek veya şampuanınıza yağını eklemek ya da saç bakım cilt bakım rutininize eklemek kısa sürede değişim yaratacaktır.