Kediotu kökü sıklıkla çayı, kapsülü ve ekstraktı olarak kullanılan, özellikle anksiyete ve uyku sorunları üzerinde etkili bir bitkidir. Ne işe yarar, nasıl kullanılır birlikte bakalım.

Valeriana officinalis Avrupa ve Asya kökenli bir bitkidir. Kediotu kökü çok uzun yıllar boyunca uykusuzluk için kullanılan şifalı bitkiler arasında yer aldı.

Yunan ve Roma İmparatorluklarında önemli bir yeri vardı. Hipokrat, kediotu kökü için baş ağrısını geçirir, gerginliği, titremeyi ve çarpıntıyı azaltır bilgisini not etmiştir.

Kediotu kökü faydaları nedir?

İçinde valerik asit, beyindeki gamaaminobıtrik asiti (GABA) olumlu yönde etkiler. GABA nedir? Kişi korku ve endişeye maruz kaldığı zaman, beyindeki sinir hücrelerini kontrol altına alır.

Şimdi liste halinde kediotu kökü ne işe yarar, faydaları nedir bakalım.

  • Uykusuzluğa iyi gelen bitkiler arasındadır
  • Anksiyeteyi hafifletir
  • Ateş basmasını azaltır
  • Migren ve baş ağrısını hafifletir
  • Depresyon, adhd ve epilepsi üzerinde etkilidir
  • Kas ve regl ağrısını hafifleten bitkilerdendir

Kediotu kökü zararları ve yan etkileri nelerdir? Alkol ve antidepresan ile birlikte kullanılmamalıdır. Alerji, mantar, sakinleştirici ve karaciğer ilaçları kullanıyorsanız, doktorunuza danışmalısınız.

kediotu valeriana officinalis

Kediotu kökü nasıl kullanılır? Bir kaç şekilde kullanımı vardır. Çayı sıkça tercih edilir. Uyumadan iki saat önce kadar 400-900 mg arası kediotu kökü ekstraktı veya 120 mg ekstrakt ile birlikte 80 mg melisa otu karıştırılarak günde 3 kez alınır.

Uykusuzluğa ve ağrıya iyi gelen bitkiler

Özellikle uykusuzluğa ve ağrıya iyi gelen, anksiyete, depresyon gibi şikayetler üzerinde etkili olan bitkiler için bu listeden faydalanabilirsiniz.

Aynı zamanda ayurveda tütsüleri de, hem evinizin havasını değiştirir hem de şifa sağlar. Daha detaylı bilgi için ağrı kesici ve sakinleştirici özelliği olan yağlar yazımıza da bakabilirsiniz.