Vata Pitta Kapha Hastalıkları
Ayurveda Hastalıklar temel olarak doshaların çoğalması sonucunda oluşur. Vata pitta ve kapha hastalıkları nelerdir?...

Vata Pitta Kapha Hastalıkları

Hastalıklar nasıl oluşur?

Hastalıklar temel olarak doshaların çoğalması sonucunda oluşur. Azalan doshalar, diğer çoğalmış doshalara ikincil tepkiler olarak ele alınır ve kendileri tek başlarına hastalığı ortaya çıkaramazlar.

İnsan fizyolojisinde ortaya çıkan bütün hastalıklar genellikle üç tipte sınıflandırılır. Hastalığın kendini göstermesinde baskın olan yöne göre vata (boşluk ve hava), pitta (ateş ve su) ve kapha (su ve toprak). Mesela ciddi bir boğaz ağrısının varlığı genel bir kızarıklık hali ve ateş; pitta doğalı bir hastalığı göstermektedir. Balgamlı öksürük, şişmiş bezeler, ateş olmaması hali (bronşit) kapha durumunun baskınlığını gösterir. Böylelikle bütün hastalıklar, kendilerini oluşturan doshayı gösterir ve zihinle vücuda yansıyan özelliklerin türlerine göre biz hastalığın doğasını anlayabiliriz.

Bazı hastalıklar iki veya daha fazla doshanın birleşiminden oluşan dengesizliklerden kaynaklanıyor olsa da, çoğu kendine eşlik eden baskın bir doshaya sahiptir. Çoğu hastalığın doğasının vata olması ilginçtir. Vata hastalıkları için bakınız. Ayurveda kaynakları seksen vata, kırk pitta ve yirmi kapha hastalığını tanımlar.

Pitta hastalıkları

Pitta hastalıkları (eteş ve su) en çok ateş üreten durumlar, kan bozuklukları, karaciğer ve safra kesesi hastalıkları, ülser, hiperasidite, deri bozukluğu ve vücutta iltihaplı süreçleri içerir. Bu durumların tüm pitta hastalıkları hepsi ateş, kızarma, nem ve hareket gösterir.

Kapha hastalıkları

Kapha hastalıkları böbreklere ait bozukluklar kadar astım, nezle, bronşit, lymphadenitis, tümörler, sinüzit ve ödemi de içerir. Kapha hastalıkları nem, fazla doku büyümesi, yağlılık ve soğukluk gösterir.

En çok okunanlar

Sukra Dhatu ~Sukra dhatu doğurganlık ve sağlıklı cinsel istek için üreme dokularını sağlar. Fazlalığı nelere yol açar? Az olursa ne olur?..
Obsidyen Taşı ~Obsidyen taşı nedir? Obsidyen taşının özellikleri nelerdir? Obsidyen taşı nasıl kullanılır ve siyah obsidyen taşının faydaları nelerdir?..
Ayurveda Çayı ~Ayurveda çay tarifi. Ayurvedik çayları yemeklerle beraber içebilirsiniz. Vata çayı, pitta çayı ve kapha çayı tarifleri...
Rasa Dhatu ~Sağlıklı rasa nasıl olur? Fazlalığının eksikliğinin belirtileri. Yemeklerin sindirilmesi ahara...
Ayurveda Ne İşe Yarar? ~Ayurveda ne işe yarar? Doğanın gözlemlenmesi, kavramlar. Vücut ve zihnin kendi kendini iyileştirme gücü...
Ayurveda Tıbbı Tedavisi ~Ayurveda tıbbı tedavisi diğer adıyla ayurvedik tıp ile modern tıp arasındaki farklar. Zihin ve beden ruh ve dış enerjilerin ilişkisi...
Ayurveda Testi ~ Testi yaparak Prakriti / vücut tipinizi öğrenebilirsiniz. Sağlığınız ve daha iyi ilişkiler kurabilmeniz için nelere htiyacınız olduğunu anlayabilirsiniz.


Sitedeki içerikler bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Herhangi bir uygulama yapmadan önce lütfen doktorunuza danışınız.