Tridosha
Tridosha dosha ile biyolojik süreçlerin yönetilmesi. Fizyolojik hastalık psikolojik sağlığın temeli....

Tridosha

Tridosha dosha

Bütün maddeler, varlığın yapı temelleri olan beş unsurdan oluş­muştur; fakat yalnızca canlı olanların üç doshası veya tridoshası vardır. Bu üç kuvvet bütün biyolojik süreçleri yönetir. Dosha kelimesi "karartan veya varlıkların bozulmasına yolaçan" anlamına gelir ve bu da dengede olmadıklarında bu doshaların hastalık sürecinde buna yol açan güçler olduğunu ifade eder. Bu üç doshanın adı vata, pitta ve kapha dır.

Sağlığın temeli

Üç dosha beş mahabhutadan ortaya çıkar, bunlara yaşayan or­ganizmadaki her bir fizyolojik ve psikolojik süreci düzenleyen te­mel enerji prensipleri olarak bakılabilir. En temel hücre sürecin­den biyolojik fonksiyonun en karmaşık yönlerine kadar doshalar ortaya çıkan herşeyi düzenler. Aralarındaki alışveriş, yaşayan varlığın nesnel şartını belirler. Üç doshanın ahenk halindeki du­rumu fizyolojideki dengeyi yani modern terimlerle homeostasisi yaratır ve bu da sağlığın temelidir. Tridoshadaki herhangi bir dengesizlik çeşitli işaret ve semptomlarla kendini gösterir.

Vata pitta kapha

Her dosha iki unsurdan oluşur ve her bir dosha bu unsurlardan belirgin özelliğini alır. Boşluk ve hava vatayı oluşturur. Ateş ve su pittanın, su ve toprak kaphanın oluşmasını sağlar. Böylece vata hava ve boşluğun hareketliliğine, pitta ateşin enerjisine ve toprağın durağanlığına ve katılığına sahiptir.

En çok okunanlar

Saç Dökülmesine Karşı Ayurveda ~Saçların dökülmemesi için saç dökülmesine karşı bir diyet uygulamalısınız. Yenmesi gereken şeyler ve kullanılması gereken doğal yağları kür olarak hazırlayabilirsiniz...
Ayurveda Beş Unsur ~Ayurveda beş unsur nedir? Beş unsur dengesi, kelime anlamı, hayat döngüsü. Ayurvedanın felsefesi...
Ayurveda Uygulaması ~Ayurveda uygulaması hangi dalları kapsar? Ayurveda hekimlerinin çalışma alanları ve bireyin doğayla uyumu hakkında bilgiler...
Ayurveda ve Sağlık ~Ayurvedaya göre sağlıklı yaşam nedir? Sağlığın sırrı ve şartları ruhen ve bedenen mutlu olmaktan geçiyor...
Ayurveda Tedavisinin Amacı ~Ayurveda tedavisinin amacı nedir? Ruhsal büyüme nedir? Doğanın güçleri ve kurallarını kullanmak....
Sağlığın ve Hastalıkların Sebebi ~Sağlık ve hastalık nasıl olur? Kronik hastalıkların sebebi nedir? Hastalıkların sebepleri nelerdir?..
Ayurveda Testi ~ Testi yaparak Prakriti / vücut tipinizi öğrenebilirsiniz. Sağlığınız ve daha iyi ilişkiler kurabilmeniz için nelere htiyacınız olduğunu anlayabilirsiniz.


Sitedeki içerikler bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Herhangi bir uygulama yapmadan önce lütfen doktorunuza danışınız.