Tridosha
Tridosha dosha ile biyolojik süreçlerin yönetilmesi. Fizyolojik hastalık psikolojik sağlığın temeli....

Tridosha

Tridosha dosha

Bütün maddeler, varlığın yapı temelleri olan beş unsurdan oluş­muştur; fakat yalnızca canlı olanların üç doshası veya tridoshası vardır. Bu üç kuvvet bütün biyolojik süreçleri yönetir. Dosha kelimesi "karartan veya varlıkların bozulmasına yolaçan" anlamına gelir ve bu da dengede olmadıklarında bu doshaların hastalık sürecinde buna yol açan güçler olduğunu ifade eder. Bu üç doshanın adı vata, pitta ve kapha dır.

Sağlığın temeli

Üç dosha beş mahabhutadan ortaya çıkar, bunlara yaşayan or­ganizmadaki her bir fizyolojik ve psikolojik süreci düzenleyen te­mel enerji prensipleri olarak bakılabilir. En temel hücre sürecin­den biyolojik fonksiyonun en karmaşık yönlerine kadar doshalar ortaya çıkan herşeyi düzenler. Aralarındaki alışveriş, yaşayan varlığın nesnel şartını belirler. Üç doshanın ahenk halindeki du­rumu fizyolojideki dengeyi yani modern terimlerle homeostasisi yaratır ve bu da sağlığın temelidir. Tridoshadaki herhangi bir dengesizlik çeşitli işaret ve semptomlarla kendini gösterir.

Vata pitta kapha

Her dosha iki unsurdan oluşur ve her bir dosha bu unsurlardan belirgin özelliğini alır. Boşluk ve hava vatayı oluşturur. Ateş ve su pittanın, su ve toprak kaphanın oluşmasını sağlar. Böylece vata hava ve boşluğun hareketliliğine, pitta ateşin enerjisine ve toprağın durağanlığına ve katılığına sahiptir.

En çok okunanlar

Obsidyen Taşı ~Obsidyen taşı nedir? Obsidyen taşının özellikleri nelerdir? Obsidyen taşı nasıl kullanılır ve siyah obsidyen taşının faydaları nelerdir?..
Rakta Dhatu ~Rakta dhatu beyaz kırmızı kan hücreleri, trombosit ve hemoglobini oluşturur...
Ayurveda ve Sağlık ~Ayurvedaya göre sağlıklı yaşam nedir? Sağlığın sırrı ve şartları ruhen ve bedenen mutlu olmaktan geçiyor...
Vata Pitta Kapha Hastalıkları ~Ayurveda Hastalıklar temel olarak doshaların çoğalması sonucunda oluşur. Vata pitta ve kapha hastalıkları nelerdir?..
Asthi Dhatu ~Nedir? Sağlıklı asthi dhatu nasıl olur? Fazlaysa ne olur? Kemik diş saç ve tırnaklara etkileri...
Ayurveda Ne İşe Yarar? ~Ayurveda ne işe yarar? Doğanın gözlemlenmesi, kavramlar. Vücut ve zihnin kendi kendini iyileştirme gücü...
Ayurveda Testi ~ Testi yaparak Prakriti / vücut tipinizi öğrenebilirsiniz. Sağlığınız ve daha iyi ilişkiler kurabilmeniz için nelere htiyacınız olduğunu anlayabilirsiniz.


Sitedeki içerikler bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Herhangi bir uygulama yapmadan önce lütfen doktorunuza danışınız.