Sukra Dhatu
Sukra dhatu doğurganlık ve sağlıklı cinsel istek için üreme dokularını sağlar. Fazlalığı nelere yol açar? Az olursa ne olur?...

Sukra Dhatu

Sukra Dhatu

Kendinden önce gelenlerle birlikte majja, yedinci dhatu (sukra) için besin sağlar. Bu dhatu her iki cinsiyet için üreme dokula­rını sağlar: erkeklerde sperm, dişilerde yumurtalık. Temel un­suru jaladır (su). Sağlıklı olduğunda, karşı cins için güçlü bir cin­sel istek, doğurganlık ve karizma yaratır. Fiziksel ve ruhsal he­defler için uygun enerji ve mutluluk verir.

Sukra fazlalığı nelere yol açar?

Sukra fazla olduğun­da, özellikle erkeklerde, doğal olmayan, takıntılı durumlara kar­şı cinsel istek uyandırır. Kadınlar daha uzun, daha ağır adet dö­nemi yaşayabilirler ve hamilelik olmasa bile kendiliğinden süt üretilir ve kilo alınır.

Sukra dhatu az olursa ne olur?

Zayıf sukra dhatu erkeklerde iktidarsızlık, az boşalmak ve testislerde rahatsızlıklara sebep olur. Kadınlarda ise düzensiz adetler ve kronik yorgunluklar gözlemlenir. Her iki cinsiyet de depresyon belirtileri ve azalan canlılık, kan­sızlık ve cinsel isteksizlik gösterebilirler.

En çok okunanlar

Ayurveda Tıbbı Tedavisi ~Ayurveda tıbbı tedavisi diğer adıyla ayurvedik tıp ile modern tıp arasındaki farklar. Zihin ve beden ruh ve dış enerjilerin ilişkisi...
Obsidyen Taşı ~Obsidyen taşı nedir? Obsidyen taşının özellikleri nelerdir? Obsidyen taşı nasıl kullanılır ve siyah obsidyen taşının faydaları nelerdir?..
Ayurveda Ne İşe Yarar? ~Ayurveda ne işe yarar? Doğanın gözlemlenmesi, kavramlar. Vücut ve zihnin kendi kendini iyileştirme gücü...
Agni Yaşam Enerjisi ~Agni; yaşama gücü, vücut sıcaklığı, oto bağışıklık sistemi, sindirimi sağlar. Agninin temel fonksiyonları neişe yarar?..
Ayurveda Beş Unsur ~Ayurveda beş unsur nedir? Beş unsur dengesi, kelime anlamı, hayat döngüsü. Ayurvedanın felsefesi...
Asthi Dhatu ~Nedir? Sağlıklı asthi dhatu nasıl olur? Fazlaysa ne olur? Kemik diş saç ve tırnaklara etkileri...
Ayurveda Testi ~ Testi yaparak Prakriti / vücut tipinizi öğrenebilirsiniz. Sağlığınız ve daha iyi ilişkiler kurabilmeniz için nelere htiyacınız olduğunu anlayabilirsiniz.


Sitedeki içerikler bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Herhangi bir uygulama yapmadan önce lütfen doktorunuza danışınız.