Sukra Dhatu
Sukra dhatu doğurganlık ve sağlıklı cinsel istek için üreme dokularını sağlar. Fazlalığı nelere yol açar? Az olursa ne olur?...

Sukra Dhatu

Sukra Dhatu

Kendinden önce gelenlerle birlikte majja, yedinci dhatu (sukra) için besin sağlar. Bu dhatu her iki cinsiyet için üreme dokula­rını sağlar: erkeklerde sperm, dişilerde yumurtalık. Temel un­suru jaladır (su). Sağlıklı olduğunda, karşı cins için güçlü bir cin­sel istek, doğurganlık ve karizma yaratır. Fiziksel ve ruhsal he­defler için uygun enerji ve mutluluk verir.

Sukra fazlalığı nelere yol açar?

Sukra fazla olduğun­da, özellikle erkeklerde, doğal olmayan, takıntılı durumlara kar­şı cinsel istek uyandırır. Kadınlar daha uzun, daha ağır adet dö­nemi yaşayabilirler ve hamilelik olmasa bile kendiliğinden süt üretilir ve kilo alınır.

Sukra dhatu az olursa ne olur?

Zayıf sukra dhatu erkeklerde iktidarsızlık, az boşalmak ve testislerde rahatsızlıklara sebep olur. Kadınlarda ise düzensiz adetler ve kronik yorgunluklar gözlemlenir. Her iki cinsiyet de depresyon belirtileri ve azalan canlılık, kan­sızlık ve cinsel isteksizlik gösterebilirler.

En çok okunanlar

Sağlığın ve Hastalıkların Sebebi ~Sağlık ve hastalık nasıl olur? Kronik hastalıkların sebebi nedir? Hastalıkların sebepleri nelerdir?..
Ayurveda ve Sağlık ~Ayurvedaya göre sağlıklı yaşam nedir? Sağlığın sırrı ve şartları ruhen ve bedenen mutlu olmaktan geçiyor...
Meda Dhatu ~Nedir? Artarsa veya azalırsa ne olur? Vücudun yumuşaklığı, merhamet ve dürüstlük meda dhatu tarafından sağlanır...
Rasa Dhatu ~Sağlıklı rasa nasıl olur? Fazlalığının eksikliğinin belirtileri. Yemeklerin sindirilmesi ahara...
Pitta Hastalıkları ~Pittta hastalıkları nelerdir? Ateş kızarma öfke geğirme iltihaplar vücut ve ağzın pis kokması gibi pek çok belirtisi var...
Dünyanın Varoluş Teorisi ~Ayurvedaya göre dünyanın varoluş teorisi nedir? Esir aum hava ısı ateş su ve toprak nasıl ortaya çıktı?..
Ayurveda Testi ~ Testi yaparak Prakriti / vücut tipinizi öğrenebilirsiniz. Sağlığınız ve daha iyi ilişkiler kurabilmeniz için nelere htiyacınız olduğunu anlayabilirsiniz.


Sitedeki içerikler bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Herhangi bir uygulama yapmadan önce lütfen doktorunuza danışınız.