Sapha Datus
Yedi unsurları dokusu. Dhatular vücudu oluşturan temel dokulardır. Yedş agni, doshalar. Sapha Datus....

Sapha Datus

Sapha Datus - Yedi Unsurları Dokusu

Dhatular vücudu oluşturan temel dokulardır. Köken olarak dhatu kelimesi, vücudun oluşumuna bütün olarak giren anlamındadır.

Yedi dhatu

Dhatuların sayısı yedidir ve her biri dönüştürücü enerjiyi sağlayan agninin yardımıyla bir öncekinden oluşmuştur.

Dosha ve dhatular

Bir bireyde nasıl ki doshalardan biri veya ikisi baskın olabiliyorsa; dhatular da kendilerini farklı derecelerde gösterir. Bu olguyu bilmek Ayurveda hekimine hastaların tedavisinde yardım edebilir. Sıklıkla yanlış anlaşılan bir nokta da, denge halinde, doshaların dhatu olarak ele alınmasıdır. Onlar yalnızca bozulduklarında dosha (hata;karartan) haline gelirler.

En çok okunanlar

Doğal Güzellik Formülleri ~Cilt bakımı, vücut bakımı, saç bakımı için doğal güzellik formülleri ve maskeler...
Mamsa Dhatu ~Ne işe yarar? Mamsa Dhatu azalması artması belirtileri kararlılık iyi huylu yağ tümörleri kasların bozulması...
Ayurveda Masajı ~Faydaları nelerdir? Nasıl yapılır? Ayurvedik masaj türleri ve ayurveda masajında kullanılan yağlar...
Eşsiz Enerji Prabhava ~Yiyeceklerin ve otların özelliklerini anlamak prabhava ile mümkündür. Bitki ürünleriyle zihni algılama güçlerini etkileme...
Dünyanın Varoluş Teorisi ~Ayurvedaya göre dünyanın varoluş teorisi nedir? Esir aum hava ısı ateş su ve toprak nasıl ortaya çıktı?..
Halsizlik ve Yorgunluk ~Halsizlik ve yorgunluğun sebebi nedir? Halsizlik ve yorgunluğa iyi gelen masaj nasıl yapılır? Enerjiyi yükseltmek için ne yapmak gerekir?..
Ayurveda Testi ~ Testi yaparak Prakriti / vücut tipinizi öğrenebilirsiniz. Sağlığınız ve daha iyi ilişkiler kurabilmeniz için nelere htiyacınız olduğunu anlayabilirsiniz.


Sitedeki içerikler bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Herhangi bir uygulama yapmadan önce lütfen doktorunuza danışınız.