Sapha Datus
Yedi unsurları dokusu. Dhatular vücudu oluşturan temel dokulardır. Yedş agni, doshalar. Sapha Datus....

Sapha Datus

Sapha Datus - Yedi Unsurları Dokusu

Dhatular vücudu oluşturan temel dokulardır. Köken olarak dhatu kelimesi, vücudun oluşumuna bütün olarak giren anlamındadır.

Yedi dhatu

Dhatuların sayısı yedidir ve her biri dönüştürücü enerjiyi sağlayan agninin yardımıyla bir öncekinden oluşmuştur.

Dosha ve dhatular

Bir bireyde nasıl ki doshalardan biri veya ikisi baskın olabiliyorsa; dhatular da kendilerini farklı derecelerde gösterir. Bu olguyu bilmek Ayurveda hekimine hastaların tedavisinde yardım edebilir. Sıklıkla yanlış anlaşılan bir nokta da, denge halinde, doshaların dhatu olarak ele alınmasıdır. Onlar yalnızca bozulduklarında dosha (hata;karartan) haline gelirler.

En çok okunanlar

Sağlığın ve Hastalıkların Sebebi ~Sağlık ve hastalık nasıl olur? Kronik hastalıkların sebebi nedir? Hastalıkların sebepleri nelerdir?..
Badem Yağının Cilde Faydaları Nelerdir? ~Badem yağının cilde faydaları nelerdir? Tatlı badem yağı ve acı badem yağı kuru ciltler lekeleri azaltır hamilelikte kullanım...
Ayurveda Tedavisinin Amacı ~Ayurveda tedavisinin amacı nedir? Ruhsal büyüme nedir? Doğanın güçleri ve kurallarını kullanmak....
Halsizlik ve Yorgunluk ~Halsizlik ve yorgunluğun sebebi nedir? Halsizlik ve yorgunluğa iyi gelen masaj nasıl yapılır? Enerjiyi yükseltmek için ne yapmak gerekir?..
Bitkisel Kapha Çayı ~Bitkisel kapha çayı bitkinliğe, yorgunluğa, halsizliğe iyi gelen bir çaydır. Depresyona girdiğinizde veya metabolizma hızınızı artırma ihtiyacı duyduğunuzda kapha çayı içebilirsiniz...
Ayurveda Uygulaması ~Ayurveda uygulaması hangi dalları kapsar? Ayurveda hekimlerinin çalışma alanları ve bireyin doğayla uyumu hakkında bilgiler...
Ayurveda Testi ~ Testi yaparak Prakriti / vücut tipinizi öğrenebilirsiniz. Sağlığınız ve daha iyi ilişkiler kurabilmeniz için nelere htiyacınız olduğunu anlayabilirsiniz.


Sitedeki içerikler bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Herhangi bir uygulama yapmadan önce lütfen doktorunuza danışınız.