Eşsiz Enerji Prabhava
Yiyeceklerin ve otların özelliklerini anlamak prabhava ile mümkündür. Bitki ürünleriyle zihni algılama güçlerini etkileme....

Eşsiz Enerji Prabhava

Eşsiz Enerji Prabhava

Rasa, virya ve vipaka pek çok durumda yiyeceklerin ve otların özelliklerini anlamak için mükemmel bir sistem sağlar. Ama, bazı maddeler insan organizması üzerinde enerji vericilere dair bilgiyle tahmin edilemeyen ve bu yüzden, bu sistemin dışına düşen etkilere sahiptir. Bu bile eski Ayurveda rahiplerince farkedilmiştir. Bir maddenin veya otun içinde mantığı veya bilimi yalanlayan eşsiz enerjilere probhava denir.

Ayurvedanın herhangi bir materyalist veya dualist düşünce paradigmasıyla sınırlanmadığı ve yaratılan her maddenin mistik ve ruhsal yönlerini tamamen kapsadığı hatırlanmalıdır.

Anlayışın rehberi

Mahabhutalar, tridosha, rasa, probhava ve diğerlerini de kapsayacak şekilde açıklanan sistemler katı kanunlar değil anlayışın rehberi anlamındadırlar. Bu yüzden probhavabub bir yönü bazen realiteyle doğrudan bir bağlantı sağlayarak belirli bitki ürünlerinin zihni ve algılama güçlerini etkileme yeneteğidir.

Probhavanın yaygın örneklerinden biri amla (embelica officinalis) olarak bilinen mylobalan meyvesinde bulunur. Amla, ekşi anlamındadır ve bu meyveden kesinlikle ısı veren bir viryaya sahip olması beklenir. Amla yalnızca serinletmekle kalmaz, aynı zamanda büyük ölçüde gençleştirici ve zindelik verici özelliklere sahiptir. Bu özellikler, bu meyveyi yapan enerjiyle tamamen tutarsızdır. Bu prabhavadır.

Toprak tarafından sağlanan maddelerle iyileşmeyi teşvik etmek üzere Ayurveda prensiplerini kullanırken anlayışımızın ötesinde işleyen, farkedilmeyen güçlere karşı zihnimizi daima açık tutmalıyız.

En çok okunanlar

Rakta Dhatu ~Rakta dhatu beyaz kırmızı kan hücreleri, trombosit ve hemoglobini oluşturur...
Eşsiz Enerji Prabhava ~Yiyeceklerin ve otların özelliklerini anlamak prabhava ile mümkündür. Bitki ürünleriyle zihni algılama güçlerini etkileme...
Ayurveda Masajı ~Faydaları nelerdir? Nasıl yapılır? Ayurvedik masaj türleri ve ayurveda masajında kullanılan yağlar...
Beş Duyunun Açıklaması ~Beş duyunun algının enerji ve unsurun açıklaması. Esir, hava, ateş, su toprak mahabhutalar....
Bitkisel Pitta Çayı ~Bitkisel pitta çayı tarifi. Bitkisel pitta çayı; daha sakince düşünmenizi sağlar, duygularınızı dengeler ve sindirim sisteminizi düzenler....
Dünyanın Varoluş Teorisi ~Ayurvedaya göre dünyanın varoluş teorisi nedir? Esir aum hava ısı ateş su ve toprak nasıl ortaya çıktı?..
Ayurveda Testi ~ Testi yaparak Prakriti / vücut tipinizi öğrenebilirsiniz. Sağlığınız ve daha iyi ilişkiler kurabilmeniz için nelere htiyacınız olduğunu anlayabilirsiniz.


Sitedeki içerikler bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Herhangi bir uygulama yapmadan önce lütfen doktorunuza danışınız.