Eşsiz Enerji Prabhava
Yiyeceklerin ve otların özelliklerini anlamak prabhava ile mümkündür. Bitki ürünleriyle zihni algılama güçlerini etkileme....

Eşsiz Enerji Prabhava

Eşsiz Enerji Prabhava

Rasa, virya ve vipaka pek çok durumda yiyeceklerin ve otların özelliklerini anlamak için mükemmel bir sistem sağlar. Ama, bazı maddeler insan organizması üzerinde enerji vericilere dair bilgiyle tahmin edilemeyen ve bu yüzden, bu sistemin dışına düşen etkilere sahiptir. Bu bile eski Ayurveda rahiplerince farkedilmiştir. Bir maddenin veya otun içinde mantığı veya bilimi yalanlayan eşsiz enerjilere probhava denir.

Ayurvedanın herhangi bir materyalist veya dualist düşünce paradigmasıyla sınırlanmadığı ve yaratılan her maddenin mistik ve ruhsal yönlerini tamamen kapsadığı hatırlanmalıdır.

Anlayışın rehberi

Mahabhutalar, tridosha, rasa, probhava ve diğerlerini de kapsayacak şekilde açıklanan sistemler katı kanunlar değil anlayışın rehberi anlamındadırlar. Bu yüzden probhavabub bir yönü bazen realiteyle doğrudan bir bağlantı sağlayarak belirli bitki ürünlerinin zihni ve algılama güçlerini etkileme yeneteğidir.

Probhavanın yaygın örneklerinden biri amla (embelica officinalis) olarak bilinen mylobalan meyvesinde bulunur. Amla, ekşi anlamındadır ve bu meyveden kesinlikle ısı veren bir viryaya sahip olması beklenir. Amla yalnızca serinletmekle kalmaz, aynı zamanda büyük ölçüde gençleştirici ve zindelik verici özelliklere sahiptir. Bu özellikler, bu meyveyi yapan enerjiyle tamamen tutarsızdır. Bu prabhavadır.

Toprak tarafından sağlanan maddelerle iyileşmeyi teşvik etmek üzere Ayurveda prensiplerini kullanırken anlayışımızın ötesinde işleyen, farkedilmeyen güçlere karşı zihnimizi daima açık tutmalıyız.

En çok okunanlar

Ayurveda Tedavisinin Amacı ~Ayurveda tedavisinin amacı nedir? Ruhsal büyüme nedir? Doğanın güçleri ve kurallarını kullanmak....
Majja Dhatu ~Majja dhatu nedir? Ne işe yarar? Fazlalığı ve azaldığında neye sebep olur?..
Obsidyen Taşı ~Obsidyen taşı nedir? Obsidyen taşının özellikleri nelerdir? Obsidyen taşı nasıl kullanılır ve siyah obsidyen taşının faydaları nelerdir?..
Halsizlik ve Yorgunluk ~Halsizlik ve yorgunluğun sebebi nedir? Halsizlik ve yorgunluğa iyi gelen masaj nasıl yapılır? Enerjiyi yükseltmek için ne yapmak gerekir?..
Ayurveda Nedir? ~Ayurveda nedir? Ayurvedanın amacı nedir? Ayurvedaya göre insan sağlığının temeli nedir?..
Agni Yaşam Enerjisi ~Agni; yaşama gücü, vücut sıcaklığı, oto bağışıklık sistemi, sindirimi sağlar. Agninin temel fonksiyonları neişe yarar?..
Ayurveda Testi ~ Testi yaparak Prakriti / vücut tipinizi öğrenebilirsiniz. Sağlığınız ve daha iyi ilişkiler kurabilmeniz için nelere htiyacınız olduğunu anlayabilirsiniz.


Sitedeki içerikler bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Herhangi bir uygulama yapmadan önce lütfen doktorunuza danışınız.