Ojas Hayat Enerjisi
Ojas hayat enerjisi nasıl üretilir? Hayat enerjisini dağıtan ve azaltan etkenler nelerdir?...

Ojas Hayat Enerjisi

Ojas hayat enerjisi

Ayurveda insanlığın özünü bir yaratıcı prensip, sonsuz, sınırsız bir katman olarak görür. Modern doktorlar bu tanımlanamayan kuvveti bütün yaratılışın altında yatan nihai, birleşmiş enerji alanı olarak tanımayabilir.

Ayurveda hekimleri insanları aynı anda hem enerji hem de madde olarak görür, hastalıkları da aynı şekilde ele alır. Bu yüzden yedi dhatu bir anlamda maddi ifadeler olmakla birlikte, hep beraber, vücutta ojas olarak bilinen enerjiyi oluşturur.

Ojas; sukra dhatu ve diğer dhatulardan ayrılmış hayat enerjisidir. Kalp çakrada yerleşmiş hayat enerjisidir ve bütün vücudu kuşatır, canlandırır. Renginin sarı, saydam ve sıvı olduğu söylenir. Beslendiğinde hayat vardır; zarar gördüğünde ölüm vardır. Vücudun belirli alanlarında zayıfladığında, hastalık ortaya çıkar; tekrar bollaştığında zihin ve beden iyileşir.

Ojas, sinirsel, endokrin ve psikolojik bileşenleri içeren bağışıklık sistemimizin temel enerjisiyle pek az kıyaslanabilecek noktaya sahiptir. Fizyolojiyi desteklediği ve güçlendirdiği için bir anlamda kapha doshaya benzediği söylenebilir.

Hayat enerjisi nasıl üretilir?

Ojas düzenli meditasyon, cinsel ayarlama ve duyuların aşırı uyarılmasından kaçınılarak üretilir. Yeniden doldurulmasına yardımcı olabilecek otlar ve besinler vardır; süt, ghee (damıtılmış tereyağı), safran, ashwagandha (uyku getirici), shatavari (asparagus kökü) ve pek çok şifalı ot.

Hayat enerjisini dağıtan ve azaltan etkenler

Ojası dağıtan faktörler: kızgınlık, kaygı, aşırı üzüntü, endişe, uzun süren açlık, yetersiz dinlenme ve aşırı fiziksel iş. Ayrıca ojası azaltan ek faktörler aşırı cinsel faaliyet, alkol kullanımı, uyarıcı ilaçlar, taze olmayan besinler ve düzensiz bir hayat şeklinde sayılabilir.

Modern tıbbın sebebini bulamadığı pek çok modern hastalık vardır; sarcoidosis, crohn hastalığı, ülseratif kolit, lupus erythematosus, kanser ve AIDS gibi çoğunlukla kronik, bağışıklık sistemleriyle ilgili hastalıkların düşük ojası temsil ediyor olması muhtemeldir.

En çok okunanlar

Bitkisel Pitta Çayı ~Bitkisel pitta çayı tarifi. Bitkisel pitta çayı; daha sakince düşünmenizi sağlar, duygularınızı dengeler ve sindirim sisteminizi düzenler....
Vata Hastalıkları ~Vata hastalıkları nelerdir? Hangileridir? Doku atrofisi, baş ağrıları, uykusuzluk, kabız, felç, güçsüzlük, eklem hastalıkları çözümü...
Eşsiz Enerji Prabhava ~Yiyeceklerin ve otların özelliklerini anlamak prabhava ile mümkündür. Bitki ürünleriyle zihni algılama güçlerini etkileme...
Vata Pitta Kapha Hastalıkları ~Ayurveda Hastalıklar temel olarak doshaların çoğalması sonucunda oluşur. Vata pitta ve kapha hastalıkları nelerdir?..
Mamsa Dhatu ~Ne işe yarar? Mamsa Dhatu azalması artması belirtileri kararlılık iyi huylu yağ tümörleri kasların bozulması...
Beş Duyunun Açıklaması ~Beş duyunun algının enerji ve unsurun açıklaması. Esir, hava, ateş, su toprak mahabhutalar....
Ayurveda Testi ~ Testi yaparak Prakriti / vücut tipinizi öğrenebilirsiniz. Sağlığınız ve daha iyi ilişkiler kurabilmeniz için nelere htiyacınız olduğunu anlayabilirsiniz.


Sitedeki içerikler bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Herhangi bir uygulama yapmadan önce lütfen doktorunuza danışınız.