Meda Dhatu
Nedir? Artarsa veya azalırsa ne olur? Vücudun yumuşaklığı, merhamet ve dürüstlük meda dhatu tarafından sağlanır....

Meda Dhatu

Meda dhatu nedir?

Meda dhatu; Jala (su) ve prthivi (toprak), temel unsurlarına sahiptir ve yağlı dokulara tekabül eder.

Mamsa dhatudan oluşan Meda dhatu, vücudun yağlanmasını sağlar ve deriye hafif özelliğini verir. Dengeli olduğunda vücudun esnekliği ve yumuşaklığından sorumludur. Bunun galip olduğu kişide deri yumuşaktır; ses yüksek ve hoştur; eklemler iyi yağlanmıştır. Merhamet, dürüstlük ve sağlık konusunda geniş kapasiteye sahiptir.

Meda artarsa ne olur?

Artan meda, vücudun orta kısmında ve göğüslerde yağlı dokuların artması kadar, azalmış canlılık ve üst solunum yolları hatsızlıklarıyla da kendini gösterir.

Meda artarsa ne olur?

Azalmış meda eklem "çatırdamasını", karın bölgesinin, uyluk ve yüzün atrofisini getirir; ayrıca kol ve bacaklarda uyuşmalar ve yanma olabilir.

En çok okunanlar

Rakta Dhatu ~Rakta dhatu beyaz kırmızı kan hücreleri, trombosit ve hemoglobini oluşturur...
Sukra Dhatu ~Sukra dhatu doğurganlık ve sağlıklı cinsel istek için üreme dokularını sağlar. Fazlalığı nelere yol açar? Az olursa ne olur?..
Pitta Hastalıkları ~Pittta hastalıkları nelerdir? Ateş kızarma öfke geğirme iltihaplar vücut ve ağzın pis kokması gibi pek çok belirtisi var...
Meda Dhatu ~Nedir? Artarsa veya azalırsa ne olur? Vücudun yumuşaklığı, merhamet ve dürüstlük meda dhatu tarafından sağlanır...
Tridosha ~Tridosha dosha ile biyolojik süreçlerin yönetilmesi. Fizyolojik hastalık psikolojik sağlığın temeli...
Ayurveda ve Sağlık ~Ayurvedaya göre sağlıklı yaşam nedir? Sağlığın sırrı ve şartları ruhen ve bedenen mutlu olmaktan geçiyor...
Ayurveda Testi ~ Testi yaparak Prakriti / vücut tipinizi öğrenebilirsiniz. Sağlığınız ve daha iyi ilişkiler kurabilmeniz için nelere htiyacınız olduğunu anlayabilirsiniz.


Sitedeki içerikler bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Herhangi bir uygulama yapmadan önce lütfen doktorunuza danışınız.