Meda Dhatu
Nedir? Artarsa veya azalırsa ne olur? Vücudun yumuşaklığı, merhamet ve dürüstlük meda dhatu tarafından sağlanır....

Meda Dhatu

Meda dhatu nedir?

Meda dhatu; Jala (su) ve prthivi (toprak), temel unsurlarına sahiptir ve yağlı dokulara tekabül eder.

Mamsa dhatudan oluşan Meda dhatu, vücudun yağlanmasını sağlar ve deriye hafif özelliğini verir. Dengeli olduğunda vücudun esnekliği ve yumuşaklığından sorumludur. Bunun galip olduğu kişide deri yumuşaktır; ses yüksek ve hoştur; eklemler iyi yağlanmıştır. Merhamet, dürüstlük ve sağlık konusunda geniş kapasiteye sahiptir.

Meda artarsa ne olur?

Artan meda, vücudun orta kısmında ve göğüslerde yağlı dokuların artması kadar, azalmış canlılık ve üst solunum yolları hatsızlıklarıyla da kendini gösterir.

Meda artarsa ne olur?

Azalmış meda eklem "çatırdamasını", karın bölgesinin, uyluk ve yüzün atrofisini getirir; ayrıca kol ve bacaklarda uyuşmalar ve yanma olabilir.

En çok okunanlar

Ayurveda Ne İşe Yarar? ~Ayurveda ne işe yarar? Doğanın gözlemlenmesi, kavramlar. Vücut ve zihnin kendi kendini iyileştirme gücü...
Bitkisel Pitta Çayı ~Bitkisel pitta çayı tarifi. Bitkisel pitta çayı; daha sakince düşünmenizi sağlar, duygularınızı dengeler ve sindirim sisteminizi düzenler....
Tridosha ~Tridosha dosha ile biyolojik süreçlerin yönetilmesi. Fizyolojik hastalık psikolojik sağlığın temeli...
Vata Pitta Kapha Hastalıkları ~Ayurveda Hastalıklar temel olarak doshaların çoğalması sonucunda oluşur. Vata pitta ve kapha hastalıkları nelerdir?..
Sukra Dhatu ~Sukra dhatu doğurganlık ve sağlıklı cinsel istek için üreme dokularını sağlar. Fazlalığı nelere yol açar? Az olursa ne olur?..
Ayurveda Nedir? ~Ayurveda nedir? Ayurvedanın amacı nedir? Ayurvedaya göre insan sağlığının temeli nedir?..
Ayurveda Testi ~ Testi yaparak Prakriti / vücut tipinizi öğrenebilirsiniz. Sağlığınız ve daha iyi ilişkiler kurabilmeniz için nelere htiyacınız olduğunu anlayabilirsiniz.


Sitedeki içerikler bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Herhangi bir uygulama yapmadan önce lütfen doktorunuza danışınız.