Meda Dhatu
Nedir? Artarsa veya azalırsa ne olur? Vücudun yumuşaklığı, merhamet ve dürüstlük meda dhatu tarafından sağlanır....

Meda Dhatu

Meda dhatu nedir?

Meda dhatu; Jala (su) ve prthivi (toprak), temel unsurlarına sahiptir ve yağlı dokulara tekabül eder.

Mamsa dhatudan oluşan Meda dhatu, vücudun yağlanmasını sağlar ve deriye hafif özelliğini verir. Dengeli olduğunda vücudun esnekliği ve yumuşaklığından sorumludur. Bunun galip olduğu kişide deri yumuşaktır; ses yüksek ve hoştur; eklemler iyi yağlanmıştır. Merhamet, dürüstlük ve sağlık konusunda geniş kapasiteye sahiptir.

Meda artarsa ne olur?

Artan meda, vücudun orta kısmında ve göğüslerde yağlı dokuların artması kadar, azalmış canlılık ve üst solunum yolları hatsızlıklarıyla da kendini gösterir.

Meda artarsa ne olur?

Azalmış meda eklem "çatırdamasını", karın bölgesinin, uyluk ve yüzün atrofisini getirir; ayrıca kol ve bacaklarda uyuşmalar ve yanma olabilir.

En çok okunanlar

Halsizlik ve Yorgunluk ~Halsizlik ve yorgunluğun sebebi nedir? Halsizlik ve yorgunluğa iyi gelen masaj nasıl yapılır? Enerjiyi yükseltmek için ne yapmak gerekir?..
Beş Duyunun Açıklaması ~Beş duyunun algının enerji ve unsurun açıklaması. Esir, hava, ateş, su toprak mahabhutalar....
Sağlığın ve Hastalıkların Sebebi ~Sağlık ve hastalık nasıl olur? Kronik hastalıkların sebebi nedir? Hastalıkların sebepleri nelerdir?..
Asthi Dhatu ~Nedir? Sağlıklı asthi dhatu nasıl olur? Fazlaysa ne olur? Kemik diş saç ve tırnaklara etkileri...
Tridosha ~Tridosha dosha ile biyolojik süreçlerin yönetilmesi. Fizyolojik hastalık psikolojik sağlığın temeli...
Bitkisel Pitta Çayı ~Bitkisel pitta çayı tarifi. Bitkisel pitta çayı; daha sakince düşünmenizi sağlar, duygularınızı dengeler ve sindirim sisteminizi düzenler....
Ayurveda Testi ~ Testi yaparak Prakriti / vücut tipinizi öğrenebilirsiniz. Sağlığınız ve daha iyi ilişkiler kurabilmeniz için nelere htiyacınız olduğunu anlayabilirsiniz.


Sitedeki içerikler bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Herhangi bir uygulama yapmadan önce lütfen doktorunuza danışınız.