Mamsa Dhatu
Ne işe yarar? Mamsa Dhatu azalması artması belirtileri kararlılık iyi huylu yağ tümörleri kasların bozulması....

Mamsa Dhatu

Mamsa Dhatu ne işe yarar?

Mamsa dhatunun önde gelen unsuru prthivi (toprak); vücudun kas dokularına tekabül eder ve vücudun fiziksel gücünü devam ettirir, iç organları korur. Rakta agninin yardımıyla rakta dhatudan türemiştir.

Bu dokunun kalitesini belirleyen boyutları değil, dayanıklılığıdır.

Hekimler tarafından incelenen kaslar; muayene edilmesi gereken şakaklarda, gözlerin çevresinde, boynun altında, omuzların çevresinde, göğüste, kollarda, ayaklarda ve el ve ayak eklemlerinin çevresindeki kaslardır.

Mamsa dhatunun azalması/artması belirtileri

Sağlıklı mamsa dhatu bireye bir kararlılık, sebat ve dayanıklılık duygusu verir. Fazla mamsa dhatu fazla yağlı dokunun depolanmasına ve vücutta bir uyuşukluk duygusuna sebep olur; küçük lifli tümörler (doğaları gereği iyi huylu) de sıklıkla rastlanır. Azalmış mamsa dhatu kasların bozulmasına, güçsüzlüğüne ve artan bir korku duyusuna sebep olur.

En çok okunanlar

Ojas Hayat Enerjisi ~Ojas hayat enerjisi nasıl üretilir? Hayat enerjisini dağıtan ve azaltan etkenler nelerdir?..
Ayurveda Uygulaması ~Ayurveda uygulaması hangi dalları kapsar? Ayurveda hekimlerinin çalışma alanları ve bireyin doğayla uyumu hakkında bilgiler...
Agni Yaşam Enerjisi ~Agni; yaşama gücü, vücut sıcaklığı, oto bağışıklık sistemi, sindirimi sağlar. Agninin temel fonksiyonları neişe yarar?..
Ayurveda Tıbbı Tedavisi ~Ayurveda tıbbı tedavisi diğer adıyla ayurvedik tıp ile modern tıp arasındaki farklar. Zihin ve beden ruh ve dış enerjilerin ilişkisi...
Beş Duyunun Açıklaması ~Beş duyunun algının enerji ve unsurun açıklaması. Esir, hava, ateş, su toprak mahabhutalar....
Badem Yağının Cilde Faydaları Nelerdir? ~Badem yağının cilde faydaları nelerdir? Tatlı badem yağı ve acı badem yağı kuru ciltler lekeleri azaltır hamilelikte kullanım...
Ayurveda Testi ~ Testi yaparak Prakriti / vücut tipinizi öğrenebilirsiniz. Sağlığınız ve daha iyi ilişkiler kurabilmeniz için nelere htiyacınız olduğunu anlayabilirsiniz.


Sitedeki içerikler bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Herhangi bir uygulama yapmadan önce lütfen doktorunuza danışınız.