Sağlığın ve Hastalıkların Sebebi
Sağlık ve hastalık nasıl olur? Kronik hastalıkların sebebi nedir? Hastalıkların sebepleri nelerdir?...

Sağlığın ve Hastalıkların Sebebi

Sağlık ve hastalık nasıl olur?

Zihnin ve bedenin yanlış kullanımı, duyu organlarının duyu nesneleriyle sağlıksız birleşimi ve beklenmedik zaman ve mevsim değişiklikleri; tridoshada dengesizlik ve sindiren ateş agnide azalmaya sebep olur. Duyu organlarından kaynaklanan sorun, tamamen sindirilmemiş besin maddelerinin, amanın oluşmasıyla sonuçlanır. Çoğunlukla iki faliyet ortaya çıkar. Ama beyaz yapışkan bir maddedir ve canlılık enerjilerinin, besleyicilerin ve atıkların uygun olan kanallardan akmasını engeller. Böylece canlılık ve dokuların dokuların çeşitli işlevi bozulur. Bu da insanın bütün organizmasını etkiler.

Kronik hastalıkların sebebi

Yedi dhatudan yani dokudan her biri enerji açısından birbirine bağlıdır. Bu yüzden bir dokuda olan bozukluk diğer dokuların da işlevlerinin bozulmasına sebep olur. Bu özellikle agninin işlevinin önemli ölçüde eksik kaldığı kronik hastalıklarda doğrudur.

Hastalıkların sebepleri nelerdir?

Bazı zamanlar azalan agni yüzünden doshaların bozulması ve amanın oluşumu arasında nedensel bir ilişki kurmak zordur. Başka bir deyişle, bazen hangi sürecin daha önce olduğunu söyleyemeyiz. Artan doshalar yanyana duran srotalarda bir tıkanmaya sebep olabilir. Bu da bastırılan agni ve ama oluşumuna yol açabilir. Veya ama oluşumu birincil olabilir, bu doshaların zarar görmesi ve azalan agniyle sonuçlanabilir. Sebep sonuç ilişkisine bakmaksızın bütün hastalıklarda aynı anda ortaya çıkan dengesiz doshalar, ama oluşumu, tıkanmış srotalar ve bozulmuş dhatuların varlığı söz konusudur. Bu faktörler hep birlikte hastalıkların oluşma sebebidir.

En çok okunanlar

Badem Yağının Cilde Faydaları Nelerdir? ~Badem yağının cilde faydaları nelerdir? Tatlı badem yağı ve acı badem yağı kuru ciltler lekeleri azaltır hamilelikte kullanım...
Eşsiz Enerji Prabhava ~Yiyeceklerin ve otların özelliklerini anlamak prabhava ile mümkündür. Bitki ürünleriyle zihni algılama güçlerini etkileme...
Beş Duyunun Açıklaması ~Beş duyunun algının enerji ve unsurun açıklaması. Esir, hava, ateş, su toprak mahabhutalar....
Agni Yaşam Enerjisi ~Agni; yaşama gücü, vücut sıcaklığı, oto bağışıklık sistemi, sindirimi sağlar. Agninin temel fonksiyonları neişe yarar?..
Majja Dhatu ~Majja dhatu nedir? Ne işe yarar? Fazlalığı ve azaldığında neye sebep olur?..
Saç Dökülmesine Karşı Ayurveda ~Saçların dökülmemesi için saç dökülmesine karşı bir diyet uygulamalısınız. Yenmesi gereken şeyler ve kullanılması gereken doğal yağları kür olarak hazırlayabilirsiniz...
Ayurveda Testi ~ Testi yaparak Prakriti / vücut tipinizi öğrenebilirsiniz. Sağlığınız ve daha iyi ilişkiler kurabilmeniz için nelere htiyacınız olduğunu anlayabilirsiniz.


Sitedeki içerikler bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Herhangi bir uygulama yapmadan önce lütfen doktorunuza danışınız.