Sağlığın ve Hastalıkların Sebebi
Sağlık ve hastalık nasıl olur? Kronik hastalıkların sebebi nedir? Hastalıkların sebepleri nelerdir?...

Sağlığın ve Hastalıkların Sebebi

Sağlık ve hastalık nasıl olur?

Zihnin ve bedenin yanlış kullanımı, duyu organlarının duyu nesneleriyle sağlıksız birleşimi ve beklenmedik zaman ve mevsim değişiklikleri; tridoshada dengesizlik ve sindiren ateş agnide azalmaya sebep olur. Duyu organlarından kaynaklanan sorun, tamamen sindirilmemiş besin maddelerinin, amanın oluşmasıyla sonuçlanır. Çoğunlukla iki faliyet ortaya çıkar. Ama beyaz yapışkan bir maddedir ve canlılık enerjilerinin, besleyicilerin ve atıkların uygun olan kanallardan akmasını engeller. Böylece canlılık ve dokuların dokuların çeşitli işlevi bozulur. Bu da insanın bütün organizmasını etkiler.

Kronik hastalıkların sebebi

Yedi dhatudan yani dokudan her biri enerji açısından birbirine bağlıdır. Bu yüzden bir dokuda olan bozukluk diğer dokuların da işlevlerinin bozulmasına sebep olur. Bu özellikle agninin işlevinin önemli ölçüde eksik kaldığı kronik hastalıklarda doğrudur.

Hastalıkların sebepleri nelerdir?

Bazı zamanlar azalan agni yüzünden doshaların bozulması ve amanın oluşumu arasında nedensel bir ilişki kurmak zordur. Başka bir deyişle, bazen hangi sürecin daha önce olduğunu söyleyemeyiz. Artan doshalar yanyana duran srotalarda bir tıkanmaya sebep olabilir. Bu da bastırılan agni ve ama oluşumuna yol açabilir. Veya ama oluşumu birincil olabilir, bu doshaların zarar görmesi ve azalan agniyle sonuçlanabilir. Sebep sonuç ilişkisine bakmaksızın bütün hastalıklarda aynı anda ortaya çıkan dengesiz doshalar, ama oluşumu, tıkanmış srotalar ve bozulmuş dhatuların varlığı söz konusudur. Bu faktörler hep birlikte hastalıkların oluşma sebebidir.

En çok okunanlar

Bitkisel Kapha Çayı ~Bitkisel kapha çayı bitkinliğe, yorgunluğa, halsizliğe iyi gelen bir çaydır. Depresyona girdiğinizde veya metabolizma hızınızı artırma ihtiyacı duyduğunuzda kapha çayı içebilirsiniz...
Obsidyen Taşı ~Obsidyen taşı nedir? Obsidyen taşının özellikleri nelerdir? Obsidyen taşı nasıl kullanılır ve siyah obsidyen taşının faydaları nelerdir?..
Bitkisel Vata Çayı ~Bitkisel vata çayı tarifi özellikle kendinizi huzursuz hissettiğinizde içebilirsiniz. Vata çayı sakinlik verir. Yapmak için gerekenler....
Ayurveda Nedir? ~Ayurveda nedir? Ayurvedanın amacı nedir? Ayurvedaya göre insan sağlığının temeli nedir?..
Asthi Dhatu ~Nedir? Sağlıklı asthi dhatu nasıl olur? Fazlaysa ne olur? Kemik diş saç ve tırnaklara etkileri...
Tridosha ~Tridosha dosha ile biyolojik süreçlerin yönetilmesi. Fizyolojik hastalık psikolojik sağlığın temeli...
Ayurveda Testi ~ Testi yaparak Prakriti / vücut tipinizi öğrenebilirsiniz. Sağlığınız ve daha iyi ilişkiler kurabilmeniz için nelere htiyacınız olduğunu anlayabilirsiniz.


Sitedeki içerikler bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Herhangi bir uygulama yapmadan önce lütfen doktorunuza danışınız.