Halsizlik ve Yorgunluk
Halsizlik ve yorgunluğun sebebi nedir? Halsizlik ve yorgunluğa iyi gelen masaj nasıl yapılır? Enerjiyi yükseltmek için ne yapmak gerekir?...

Halsizlik ve Yorgunluk

Halsizlik ve yorgunluğun sebebi nedir?

Mitokondriler, hücre sitoplazmasında bulunan küçük organellerdir. Solunum yoluyla aldığımız oksijen, hücrelerimize enerji sağlayan ATP (adenozin trifosfat) üretirler. Fiziksel etkinlik, vücuttaki oksijen miktarını yükselttiği gibi, hücrelerde bulunan mitokondrillerin sayıca artmasını da sağlar.

Dolayısıyla yorgunluk hissedince dinlenmek faydalı olsa da, uygun bir masaj tekniğiyle de vücudumuzdaki enerji üretimini arttırır ve bedeni uzun vadede şarj ederiz. Çünkü bu sayede mitokondri sayısı da artmış olur.

Gün içinde kısa süreli halsizlik hissetmek sık rastlanan bir durumdur. Çalışma verimini düşüren, dikkatin azalmasına sebep olan bu gibi durumlar tehlikeli işlerde çalışanların veya araba kullananların ciddi tehlikelerle karşılaşmasına yol açabilir.

Halsizlik ve yorgunluğa iyi gelen masaj

Gün içinde veya kendinizi halsiz hissettiğinizde enerjinizi yükseltmek için yumruklarınızı sıkın, başparmaklarınızı açın. Başparmaklarınız yukarı bakacak şekilde, yumruklarınızı birbirine dayayın ve bir kaç dakika boyunca birbirine sıkıca bastırın. Böylece iki elinizin ilk parmak kemiklerini birbirine bastırırsınız. Bu işlemi, elleriniz göğüs hizanızda olacak şekilde yaklaşık 1 dakika sürdürün ve ihtiyaç duyduğunuzda tekrarlayın.

En çok okunanlar

Pitta Hastalıkları ~Pittta hastalıkları nelerdir? Ateş kızarma öfke geğirme iltihaplar vücut ve ağzın pis kokması gibi pek çok belirtisi var...
Ojas Hayat Enerjisi ~Ojas hayat enerjisi nasıl üretilir? Hayat enerjisini dağıtan ve azaltan etkenler nelerdir?..
Sağlığın ve Hastalıkların Sebebi ~Sağlık ve hastalık nasıl olur? Kronik hastalıkların sebebi nedir? Hastalıkların sebepleri nelerdir?..
Bitkisel Kapha Çayı ~Bitkisel kapha çayı bitkinliğe, yorgunluğa, halsizliğe iyi gelen bir çaydır. Depresyona girdiğinizde veya metabolizma hızınızı artırma ihtiyacı duyduğunuzda kapha çayı içebilirsiniz...
Obsidyen Taşı ~Obsidyen taşı nedir? Obsidyen taşının özellikleri nelerdir? Obsidyen taşı nasıl kullanılır ve siyah obsidyen taşının faydaları nelerdir?..
Ayurveda Tedavisinin Amacı ~Ayurveda tedavisinin amacı nedir? Ruhsal büyüme nedir? Doğanın güçleri ve kurallarını kullanmak....
Ayurveda Testi ~ Testi yaparak Prakriti / vücut tipinizi öğrenebilirsiniz. Sağlığınız ve daha iyi ilişkiler kurabilmeniz için nelere htiyacınız olduğunu anlayabilirsiniz.


Sitedeki içerikler bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Herhangi bir uygulama yapmadan önce lütfen doktorunuza danışınız.