Halsizlik ve Yorgunluk
Halsizlik ve yorgunluğun sebebi nedir? Halsizlik ve yorgunluğa iyi gelen masaj nasıl yapılır? Enerjiyi yükseltmek için ne yapmak gerekir?...

Halsizlik ve Yorgunluk

Halsizlik ve yorgunluğun sebebi nedir?

Mitokondriler, hücre sitoplazmasında bulunan küçük organellerdir. Solunum yoluyla aldığımız oksijen, hücrelerimize enerji sağlayan ATP (adenozin trifosfat) üretirler. Fiziksel etkinlik, vücuttaki oksijen miktarını yükselttiği gibi, hücrelerde bulunan mitokondrillerin sayıca artmasını da sağlar.

Dolayısıyla yorgunluk hissedince dinlenmek faydalı olsa da, uygun bir masaj tekniğiyle de vücudumuzdaki enerji üretimini arttırır ve bedeni uzun vadede şarj ederiz. Çünkü bu sayede mitokondri sayısı da artmış olur.

Gün içinde kısa süreli halsizlik hissetmek sık rastlanan bir durumdur. Çalışma verimini düşüren, dikkatin azalmasına sebep olan bu gibi durumlar tehlikeli işlerde çalışanların veya araba kullananların ciddi tehlikelerle karşılaşmasına yol açabilir.

Halsizlik ve yorgunluğa iyi gelen masaj

Gün içinde veya kendinizi halsiz hissettiğinizde enerjinizi yükseltmek için yumruklarınızı sıkın, başparmaklarınızı açın. Başparmaklarınız yukarı bakacak şekilde, yumruklarınızı birbirine dayayın ve bir kaç dakika boyunca birbirine sıkıca bastırın. Böylece iki elinizin ilk parmak kemiklerini birbirine bastırırsınız. Bu işlemi, elleriniz göğüs hizanızda olacak şekilde yaklaşık 1 dakika sürdürün ve ihtiyaç duyduğunuzda tekrarlayın.

En çok okunanlar

Ayurveda Nedir? ~Ayurveda nedir? Ayurvedanın amacı nedir? Ayurvedaya göre insan sağlığının temeli nedir?..
Ayurveda Tıbbı Tedavisi ~Ayurveda tıbbı tedavisi diğer adıyla ayurvedik tıp ile modern tıp arasındaki farklar. Zihin ve beden ruh ve dış enerjilerin ilişkisi...
Tridosha ~Tridosha dosha ile biyolojik süreçlerin yönetilmesi. Fizyolojik hastalık psikolojik sağlığın temeli...
Ayurveda Beş Unsur ~Ayurveda beş unsur nedir? Beş unsur dengesi, kelime anlamı, hayat döngüsü. Ayurvedanın felsefesi...
Ojas Hayat Enerjisi ~Ojas hayat enerjisi nasıl üretilir? Hayat enerjisini dağıtan ve azaltan etkenler nelerdir?..
Ayurveda Masajı ~Faydaları nelerdir? Nasıl yapılır? Ayurvedik masaj türleri ve ayurveda masajında kullanılan yağlar...
Ayurveda Testi ~ Testi yaparak Prakriti / vücut tipinizi öğrenebilirsiniz. Sağlığınız ve daha iyi ilişkiler kurabilmeniz için nelere htiyacınız olduğunu anlayabilirsiniz.


Sitedeki içerikler bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Herhangi bir uygulama yapmadan önce lütfen doktorunuza danışınız.