Dünyanın Varoluş Teorisi
Ayurvedaya göre dünyanın varoluş teorisi nedir? Esir aum hava ısı ateş su ve toprak nasıl ortaya çıktı?...

Dünyanın Varoluş Teorisi

Ayurvedaya göre dünyanın varoluş teorisi

Ayurvedaya göre başlangıçta dünya saf bilinç halinde vardı. Bu mutlak bilinç halinden, sessiz ses olan Aum yani ilk sesin titreşimleri kendini göstermeye başladı. İşte bu titreşimden ilk unsur olan esir doğdu. Daha sonra bu katmanlar hareket etmeye başladı ve bu küçük hareketler havayı yarattı. Katmanlar öğesinin hareketi sütünme üretti ve bu sürtümeden ısı yaratıldı. Bu ilk ateşin parçacıklarından ışık ortaya çıktı, bu da daha sonra ateşi ortaya çıkardı. Ateşin ısısı vasıtasıyla esirin bazı kısımları çözüldü ve sıvılaştı; böylece su unsuru ortaya çıktı. Su unsuru daha sonra katılaştı ve toprak unsurunun molekülleri ortaya çıktı. Böylece kutsal Aum sesinden esir unsuru oluştu ve bu unsur diğer unsura kaynaklık etti.

Topraktan bütün organik ve inorganik maddeler türedi. Bunlar otlar, çimenler, ağaçlar gibi bitki krallığındaki bütün canlıları ve insanları da kapsayan hayvan krallığını içeriyordu. Toprak aynı zamanda mineral krallığını oluşturan inorganik maddeleri de içeriyor. Böylelikle bütün çeşitleriyle maddeler beş unsurdan oluşuyor.

Beş unsur

Tüm maddeleri kapsayan beş unsur

En çok okunanlar

Sağlığın ve Hastalıkların Sebebi ~Sağlık ve hastalık nasıl olur? Kronik hastalıkların sebebi nedir? Hastalıkların sebepleri nelerdir?..
Doğal Güzellik Formülleri ~Cilt bakımı, vücut bakımı, saç bakımı için doğal güzellik formülleri ve maskeler...
Vata Pitta Kapha Hastalıkları ~Ayurveda Hastalıklar temel olarak doshaların çoğalması sonucunda oluşur. Vata pitta ve kapha hastalıkları nelerdir?..
Ayurveda Beş Unsur ~Ayurveda beş unsur nedir? Beş unsur dengesi, kelime anlamı, hayat döngüsü. Ayurvedanın felsefesi...
Bitkisel Kapha Çayı ~Bitkisel kapha çayı bitkinliğe, yorgunluğa, halsizliğe iyi gelen bir çaydır. Depresyona girdiğinizde veya metabolizma hızınızı artırma ihtiyacı duyduğunuzda kapha çayı içebilirsiniz...
Badem Yağının Cilde Faydaları Nelerdir? ~Badem yağının cilde faydaları nelerdir? Tatlı badem yağı ve acı badem yağı kuru ciltler lekeleri azaltır hamilelikte kullanım...
Ayurveda Testi ~ Testi yaparak Prakriti / vücut tipinizi öğrenebilirsiniz. Sağlığınız ve daha iyi ilişkiler kurabilmeniz için nelere htiyacınız olduğunu anlayabilirsiniz.


Sitedeki içerikler bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Herhangi bir uygulama yapmadan önce lütfen doktorunuza danışınız.