Dünyanın Varoluş Teorisi
Ayurvedaya göre dünyanın varoluş teorisi nedir? Esir aum hava ısı ateş su ve toprak nasıl ortaya çıktı?...

Dünyanın Varoluş Teorisi

Ayurvedaya göre dünyanın varoluş teorisi

Ayurvedaya göre başlangıçta dünya saf bilinç halinde vardı. Bu mutlak bilinç halinden, sessiz ses olan Aum yani ilk sesin titreşimleri kendini göstermeye başladı. İşte bu titreşimden ilk unsur olan esir doğdu. Daha sonra bu katmanlar hareket etmeye başladı ve bu küçük hareketler havayı yarattı. Katmanlar öğesinin hareketi sütünme üretti ve bu sürtümeden ısı yaratıldı. Bu ilk ateşin parçacıklarından ışık ortaya çıktı, bu da daha sonra ateşi ortaya çıkardı. Ateşin ısısı vasıtasıyla esirin bazı kısımları çözüldü ve sıvılaştı; böylece su unsuru ortaya çıktı. Su unsuru daha sonra katılaştı ve toprak unsurunun molekülleri ortaya çıktı. Böylece kutsal Aum sesinden esir unsuru oluştu ve bu unsur diğer unsura kaynaklık etti.

Topraktan bütün organik ve inorganik maddeler türedi. Bunlar otlar, çimenler, ağaçlar gibi bitki krallığındaki bütün canlıları ve insanları da kapsayan hayvan krallığını içeriyordu. Toprak aynı zamanda mineral krallığını oluşturan inorganik maddeleri de içeriyor. Böylelikle bütün çeşitleriyle maddeler beş unsurdan oluşuyor.

Beş unsur

Tüm maddeleri kapsayan beş unsur

En çok okunanlar

Obsidyen Taşı ~Obsidyen taşı nedir? Obsidyen taşının özellikleri nelerdir? Obsidyen taşı nasıl kullanılır ve siyah obsidyen taşının faydaları nelerdir?..
Ayurveda Tıbbı Tedavisi ~Ayurveda tıbbı tedavisi diğer adıyla ayurvedik tıp ile modern tıp arasındaki farklar. Zihin ve beden ruh ve dış enerjilerin ilişkisi...
Agni Yaşam Enerjisi ~Agni; yaşama gücü, vücut sıcaklığı, oto bağışıklık sistemi, sindirimi sağlar. Agninin temel fonksiyonları neişe yarar?..
Saç Dökülmesine Karşı Ayurveda ~Saçların dökülmemesi için saç dökülmesine karşı bir diyet uygulamalısınız. Yenmesi gereken şeyler ve kullanılması gereken doğal yağları kür olarak hazırlayabilirsiniz...
Ayurveda Masajı ~Faydaları nelerdir? Nasıl yapılır? Ayurvedik masaj türleri ve ayurveda masajında kullanılan yağlar...
Sukra Dhatu ~Sukra dhatu doğurganlık ve sağlıklı cinsel istek için üreme dokularını sağlar. Fazlalığı nelere yol açar? Az olursa ne olur?..
Ayurveda Testi ~ Testi yaparak Prakriti / vücut tipinizi öğrenebilirsiniz. Sağlığınız ve daha iyi ilişkiler kurabilmeniz için nelere htiyacınız olduğunu anlayabilirsiniz.


Sitedeki içerikler bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Herhangi bir uygulama yapmadan önce lütfen doktorunuza danışınız.