Güzellik için doğal formüller nelerdir? Güzellik salonlarını tercih edenlerden değilseniz; evinizde de aynı güzelliğe sahip olabileceğinizi bilmeniz gerekiyor. Üstelik de son derece düşük maliyetlidir. Yapımları da çok kolaydır.

Doğal güzellik formülleri cilt bakımı, vücut bakımı, saç bakımı olarak ele alınabilir.

Cilt bakımında güzel bir cilt öncelikle temiz olandır. Hava kirliliğinden, makyaj kalıntılarından etkilenen cildi temizlemeden asla uyumamalısınız. Temizleme işlemini gül suyu veya elma sirkesiyle yapabilirsiniz. Doğal sabunlar da kullanabilirsiniz. Ayrıca peeling yaparak ölü derilerinden kurtulmalısınız. Haftada bir cildinizi besleyici maske yapmalısınız.

Ayurveda ile doğal cilt bakımı ve güzellik formülleri

Cildinizin durumuna göre hangisine ihtiyacı varsa gözenek sıklaştırıcı, besleyici veya canlandırıcı bakım maskesi uygulayabilirsiniz. Besleyici ve canlandırıcı olarak ballı maskeleri tercih edebilirsiniz.

Gözenek sıklaştırıcı ise en kolayı dondurulmuş maden suyu kapsülleridir. Her sabah bir kapsülü yüzünüzde gezdirmelisiniz. Maskelerin ve özellikle peelingin ardından cildi nemlendirmek gerekir. Nemlendirmek için ise badem yağı, shea yağı veya zeytinyağı kullanabilirsiniz.

ayurveda doğal cilt bakımı

Saçların hızlı uzaması için, canlanması ve parlaması için, cilt lekelerinin giderilmesi, kırışıklıkların azaltılması ve akne sorunu için vanilyalı maske tarifine bakabilirsiniz.

Vücut bakımı için vücut peelingi çok önemlidir. Kan dolaşımını hızlandırmak için vücudunuzu fırçalayabilirsiniz. Böylelikle selülit probleminizden kurtulabilirsiniz. Banyoda pürüzsüz bir cilt için cildinizi ovalayabilirsiniz. Sonrasında mutlaka vücudunuzu nemlendirmelisiniz.

Bakımlı ve güzel görünen saçlar için, saç rengi doğal saç renginden en fazla iki ton açık olmalıdır. Parlak ve canlı görünen saçlar için saçlarınızı ılık suyla ve sirkeyle yıkamalısınız. Saç dökülmesi sorununuz varsa yine doğal yöntemlerle önlem almalısınız. Ayrıca düzenli bir şekilde saç maskeleri yapmalısınız. Zeytinyağı maskesi saçları besleyen ve hızlı uzamalarını sağlayan bir maskedir.