Ayurveda Tıbbı Tedavisi
Ayurveda tıbbı tedavisi diğer adıyla ayurvedik tıp ile modern tıp arasındaki farklar. Zihin ve beden ruh ve dış enerjilerin ilişkisi....

Ayurveda Tıbbı Tedavisi

Ayurveda tıbbı Ayurvedik tıp

Hem ayurveda tıbbı hem modern tıp, toplumun sağlığını korumanın ve hastalığı önlemenin yollarını arar. Ama çağdaş sağlık ve hastalık paradigması, iyileşme sürecinin gerçek doğasını anlama konusunda temel bir engelden muzdariptir. Modern batı tıbbı, zihnin ve bedenin ayrı varlıklar olduğu ve tıbbi tedavi için sadece bedenin, psikolojik terapiler için de zihnin uygun alan olduğu fikrine dayanır. Bu varlıklar birbirinden ayrıdır ve birbirleri üzerinde anlamlı bir etkileri yoktur.

Bu tutumun iki rahatsız edici sonucu vardır. İlk olarak, bireyin ruhunun tanınmaması; ikinci olarak da, her bir bireyin diğer insanlarla ve dış çevreyi saran enerjilerle reddedilemez bir bağı olduğunun inkar edilmesi. Öte yandan ayurveda tıbbı bireyi, vücut-zihin-ruh tan oluşan ve çevreyle bağlantılı, karmaşık bir bütün olarak ele alır.

Modern tıbbın Ayurveda tıbbından farkı

Modern tıp birbirinden farklı olan hastalık kategorileriyle ilgilenir ve onları isimlendirebilir. Özellikle bu hastalıklarla ilgilenir ve onlardan sorumlu faili veya failleri bulur ve değiştirmeye veya ortadan kaldırmaya çalışır. Basit bir örnek, devamlı ve ağrı verici öksürüğe ateşin eşlik ettiği bir kişinin doktora gitmesidir. Doktor bir balgam kültürü yapar ve göğüs röntgeni çektirir ve kişinin akciğer yangısı - pnemonia adı verilen ve pseudomonas aeruginosa adı verilen bir hastalık amili yüzünden ortaya çıkan hastalıktan şikayetçi olduğu sonucuna varabilir. Doktorlar birbirinden soyutlanmış belirtilerle işe başlar, onlara bir isim verir ve daha sonra belirli bir hastalığa belirli bir sebep ararlar. Daha sonrasında bu artan faili vücuttan çıakrtmak için genellikle sentetik bir farmokolojik ilaca dayanan özel bir tedavi yöntemi uygularlar. Hastalık gerçekte zihin ve bedenin çeşitli bölümlerini etkiler, fakat modern hekim onu lokalize olmuş, kendi içinde sınırları ılan bir olay olarak görür.

Ayurveda hekimi ise, aksine, bireyde bütün vücudu, zihni, ruhu ve çevreyi bir bütün şeklinde görür. Belirgin olan semptomlarla birlikte bu dört alemden gelen malumat arasında ilişki vardır. Bu malumat toplanır ve Ayurvedada bireyin nev-i şahsına münhasıır bünyevi yapısı olarak bilinen prakritiyi oluşturan diğer doğal özellikleriyle birleştirilir. Bu bünyevi yapı üzerinden Ayurveda hekimi varolan dengesizlik kalıplarını belirleyebilir. Böylelikle Ayurveda tıbbı belirli bir hastalık veya belirli bir sebep tanımlamaz, ama bireyin bütün olarak tanımını verir.

Ayurveda temel olarak, aynı anda ortaya çıkan farklı süreçlerin ilişkisiyle ilgilenir. Ayurveda tıbbı işaretleri ve semptomları sağlıklı durumdayken uyum için olan anlaşılabilir kalıplar şeklinde sentezler ve organize eder. Herhangi bir ahenksizlik görülebilir ve bütün sisteme yani bireye yeniden ahenk sağlamak için terapiler aranabilir.

İnsan fizyolojisinde ortaya çıkan tüm hastalıklar genellikle üç tipte sınıflandırılır; hastalığın kendini göstermesinde baskın olan yöne göre vata (boşluk ve hava), pitta (ateş ve su) ve kapha (su ve toprak). Örneğin, ciddi bir boğaz ağrısının varlığı, genel bir kızarıklık hali ve ateş (kızamık) pitta doğalı bir hastalıktır. Balgamlı bir öksürük, şişmiş bezeler, ateş olmaması hali (bronşit) kapha durumunun baskınlığını gösterir. Böylelikle bütün hastalıklar kendilerini oluşturan doshayı gösterir ve zihin ve vücutta yansıyan özelliklerin türlerine göre biz hastalığın doğasını anlayabiliriz.

En çok okunanlar

Pitta Hastalıkları ~Pittta hastalıkları nelerdir? Ateş kızarma öfke geğirme iltihaplar vücut ve ağzın pis kokması gibi pek çok belirtisi var...
Ayurveda Nedir? ~Ayurveda nedir? Ayurvedanın amacı nedir? Ayurvedaya göre insan sağlığının temeli nedir?..
Meda Dhatu ~Nedir? Artarsa veya azalırsa ne olur? Vücudun yumuşaklığı, merhamet ve dürüstlük meda dhatu tarafından sağlanır...
Halsizlik ve Yorgunluk ~Halsizlik ve yorgunluğun sebebi nedir? Halsizlik ve yorgunluğa iyi gelen masaj nasıl yapılır? Enerjiyi yükseltmek için ne yapmak gerekir?..
Ayurveda Tıbbı Tedavisi ~Ayurveda tıbbı tedavisi diğer adıyla ayurvedik tıp ile modern tıp arasındaki farklar. Zihin ve beden ruh ve dış enerjilerin ilişkisi...
Ayurveda Çayı ~Ayurveda çay tarifi. Ayurvedik çayları yemeklerle beraber içebilirsiniz. Vata çayı, pitta çayı ve kapha çayı tarifleri...
Ayurveda Testi ~ Testi yaparak Prakriti / vücut tipinizi öğrenebilirsiniz. Sağlığınız ve daha iyi ilişkiler kurabilmeniz için nelere htiyacınız olduğunu anlayabilirsiniz.


Sitedeki içerikler bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Herhangi bir uygulama yapmadan önce lütfen doktorunuza danışınız.