Ayurveda Masajı
Faydaları nelerdir? Nasıl yapılır? Ayurvedik masaj türleri ve ayurveda masajında kullanılan yağlar....

Ayurveda Masajı

Ayurveda masajı

Ayurveda masajı ılık bitkisel yağlarla yapılır. Ayurveda masajının amacı, bozulmuş olan iç dengeyi düzenlemektir. Masaj; hem rahatlatıcıdır hem de zihin, beden ve ruh arasındaki iletişimi ve dengeyi yeniden sağlamak için yapılır.

Antik zamanlarda ayurvedik masaj, sadece kral ve kraliçelere yapılırdı. Ayrıca savaş öncesi, direnme gücünün artırılması için uygulanırdı. Ayurveda masajında susam yağı, hardal yağı ve zeytinyağı gibi pek çok yağ, aromalandırılarak kullanılır.

Ayurveda masajının faydaları nelerdir?

Ayurveda masajı, kullanılan özel hafif sıcak yağlar sayesinde ağrıları ve tutulmaları giderir. Lenf sistemindeki dolaşımı canlandırır ve güçlendirir. Yaşam gücünün artması için bedeni temizler.

Ayurveda masajında kullanılan yağlar, besleyici ve detoks etkisine sahiptir. Yani arındırıcıdır. Bu da derinin daha canlı ve yumuşak olmasını sağlarken aynı zamanda yaşlanmayı önler. Ayrıca ayurveda masajı stresi azaltarak fiziksel rahatlığın yanında zihinsel huzur da verir.

Ayurveda masajı nasıl yapılır?

Ayurveda masajı, vücuttaki ilgili noktalara ılık bitkisel yağlarla yapılır. Vücudumuzdaki her bölgenin bağlantılı olduğu başka bir bölge vardır. Mesela baş ağrıları için ayak masajı yapılır. Ayurveda masözü bu noktaları çok iyi bilmelidir. Yanlış yapılan masaj, faydadan çok zarar verebilir.

Ayurvedik masaj türleri

Srotabhyanga masajı : Damarlar ve lenf sistemindeki kirli kanın temizlenmesinin yanısıra metabolizmayı çalıştıran masajdır. Bu masaj lenf drenajına benzer ve çoğunlukla bacaklara yapılır. Özellikle ödem, yorgunluk, dolaşım sorunları ve toksinlerden arınmak için tavsiye edilir.

Marma masajı : Oldukça kapsamlı bir masajdır. Kan dolaşımını canlandırır, beynin çalışma gücünü artırır, beden zihin ve ruhun rahatlamasında etkilidir.

Champi masajı : Sadece baş bölgesine uygulanan ve hem masaj sırasında hem de masajdan sonra etkisi uzun süre kalan bir masaj türüdür. Stres ve gerginlik için birebirdir.

Padabhyanga masajı : Hindistanda sık rastlanan bir ayak masajı türüdür. Özellikle migren gibi baş ağrıları, uykusuzluk ve asabiyet durumlarından uzaklaşmak için yaptırılır.

En çok okunanlar

Ayurveda Tedavisinin Amacı ~Ayurveda tedavisinin amacı nedir? Ruhsal büyüme nedir? Doğanın güçleri ve kurallarını kullanmak....
Dünyanın Varoluş Teorisi ~Ayurvedaya göre dünyanın varoluş teorisi nedir? Esir aum hava ısı ateş su ve toprak nasıl ortaya çıktı?..
Majja Dhatu ~Majja dhatu nedir? Ne işe yarar? Fazlalığı ve azaldığında neye sebep olur?..
Bitkisel Kapha Çayı ~Bitkisel kapha çayı bitkinliğe, yorgunluğa, halsizliğe iyi gelen bir çaydır. Depresyona girdiğinizde veya metabolizma hızınızı artırma ihtiyacı duyduğunuzda kapha çayı içebilirsiniz...
Ayurveda Beş Unsur ~Ayurveda beş unsur nedir? Beş unsur dengesi, kelime anlamı, hayat döngüsü. Ayurvedanın felsefesi...
Sukra Dhatu ~Sukra dhatu doğurganlık ve sağlıklı cinsel istek için üreme dokularını sağlar. Fazlalığı nelere yol açar? Az olursa ne olur?..
Ayurveda Testi ~ Testi yaparak Prakriti / vücut tipinizi öğrenebilirsiniz. Sağlığınız ve daha iyi ilişkiler kurabilmeniz için nelere htiyacınız olduğunu anlayabilirsiniz.


Sitedeki içerikler bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Herhangi bir uygulama yapmadan önce lütfen doktorunuza danışınız.