Agni Yaşam Enerjisi
Agni; yaşama gücü, vücut sıcaklığı, oto bağışıklık sistemi, sindirimi sağlar. Agninin temel fonksiyonları neişe yarar?...

Agni Yaşam Enerjisi

Agni ne demek?

Agni, hayatın bütün biyolojik süreçlerini ateşleyen, içimizde yanan ateştir. İçimizdeki her şey ona bağlıdır. Zakamız, anlayışımız, idrak, sağlık, enerji, görünüşümüz. Yaşama gücü, vücut sıcaklığı, oto bağışıklık sistemi, sindirim ve bizzat hayatın kendisi.

Agni ne işe yarar?

Agninin temel fonksiyonlarından biri sindiren ateş olarak çalış­mak ve yediğimiz, yiyecekleri özümsenebilir şekle dönüştürmektir. Hastalıkların çoğu sindirim sistemimizin uygunsuz çalışmasından kaynaklanır vo bu agninin bozulmasına kadar dayandırılabilir yal­nızca. Agni yiyeceklerin parçalanmasından sorumlu değildir; ay­nı zamanda, bağışıklık sistemimizi hasara uğratabilecek vücuttaki istenmeyen bakteriler, virüsler ve toksinleri yok etmekten de so­rumludur. Yabancı bir maddenin vücudun antikorlan tarafından tanınması, ele geçirilmesi ve yok edilmesinde hayatımızı korumak için atılması gereken adımları harekete geçiren güç agnidir.

Sağlığımızı kazanmak ve korumak için agniyi beslemek ve ona dikkat etmek gereklidir; böylece o, besinlerimizi uygun bir şe­kilde dönüştürebilir ve bütün dhatular (dokular) için beslenme sağlayabilir. Eğer o iyi işliyorsa; mükemmel bir sindirim, normal boşaltım, iyi dolaşım, fazla enerji, hastalığa karşı güçlü bir di­renç, iyi bir görünüş, hoş bir vücut, temiz bir nefes kokusu ve hayat coşkusu vardır. Fakat zarar gördüğünde; sindirim tam değildir ve bütün zihin ve vücut metabolizması ve fizyolojisi bozulmuş­tur. Tam olarak sindirilmeyen besinler ama adı verilen bir tok­sin oluşturur ki, daha sonra bu, mide ve bağırsakları fermante eder ve çürütür. Bu da zayıf bir cilt, intestinal gaz, azalmış can­lılık enerjisi, bozulmuş dolaşım ve gerçeği gerçek olmayandan ayırmada azalmış bir yeteneğe sebep olur. Bu yüzden, agninin tedavisi çoğu hastalık durumları için temel bir tedbir oluşturur.

Agninin 13 formu vardır; bunların içinden en önemlisi, diğer­lerine öncülük eden jathara agnidir. Mide ve 12 parmak bağırsağında bulunur ve sindirim enzilmerinin üretimini ve besinlerin sindiriminin ilk basamaklarını katalize eder.

En çok okunanlar

Sapha Datus ~Yedi unsurları dokusu. Dhatular vücudu oluşturan temel dokulardır. Yedş agni, doshalar. Sapha Datus...
Badem Yağının Cilde Faydaları Nelerdir? ~Badem yağının cilde faydaları nelerdir? Tatlı badem yağı ve acı badem yağı kuru ciltler lekeleri azaltır hamilelikte kullanım...
Saç Dökülmesine Karşı Ayurveda ~Saçların dökülmemesi için saç dökülmesine karşı bir diyet uygulamalısınız. Yenmesi gereken şeyler ve kullanılması gereken doğal yağları kür olarak hazırlayabilirsiniz...
Ayurveda Tıbbı Tedavisi ~Ayurveda tıbbı tedavisi diğer adıyla ayurvedik tıp ile modern tıp arasındaki farklar. Zihin ve beden ruh ve dış enerjilerin ilişkisi...
Majja Dhatu ~Majja dhatu nedir? Ne işe yarar? Fazlalığı ve azaldığında neye sebep olur?..
Rakta Dhatu ~Rakta dhatu beyaz kırmızı kan hücreleri, trombosit ve hemoglobini oluşturur...
Ayurveda Testi ~ Testi yaparak Prakriti / vücut tipinizi öğrenebilirsiniz. Sağlığınız ve daha iyi ilişkiler kurabilmeniz için nelere htiyacınız olduğunu anlayabilirsiniz.


Sitedeki içerikler bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Herhangi bir uygulama yapmadan önce lütfen doktorunuza danışınız.